Türkiye’de sanat özgür değil

freemuse

Freemuse’un sanata yapılan saldırılar ve sanatta özgürlük kriterine göre hazırladığı 2015 raporu açıklandı. Türkiye’de sanatın en az özgür olduğu dört ülkeden biri oldu.

SanatAtak’ın haberine göre; IŞİD’in Paris’te 13 Kasım’daki Eagles of Death Metal konseri saldırısı 89 ölü ve 99 ağır yaralı ile Fransa tarihinin en büyük saldırılarından biriydi ve aynı zamanda 2015 yılında sanata yapılan en büyük saldırıydı. Olay sadece konserleri değil, dünyadaki tüm kalabalık kültürel aktiviteleri etkiledi.

Freemuse’un yayınladığı “Sanat Tendit Altında” adlı rapora göre, Paris Katliamı ve Charlie Hebdo Saldırısı dahil sanatçının özgürlüğünü kısıtlamaya ve sansüre yönelik 469 saldırı gerçekleşti. Yani bir önceki yıla göre sanata saldırı yüzde 98 arttı.

469 vakanın 300’den fazlası müzik sektöründe gerçekleşirken, bunların 220’den fazlası sansür olayıydı. Sansür olaylarını hapis cezaları, yargılama, alı koyma, kaçırma ve öldürme izledi. 2015’te bu alanda en kötü sicilin sahibi 20 vakayla Çin olurken, İran 16 vakayla ikinci, Rusya 15 vakayla üçüncü, Burundi, Suriye ve Türkiye’de 10’ar vakayla dördüncü oldu.

2015’te 3 sanatçı öldürüldü, 15 kişi sanatçı hapse atıldı, 31 sanatçının hapis cezası devam etti. Bunların dışında 6 kaçırılma ve 24 fiziksel saldırı gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.