Ünlü ressam Velázquez Fransa’ya getirildi

Diego Velázquez

16 yüzyılın Barok döneminin kendine özgü ressamlarından ve portreleriyle ünlü Diego Velázquez’in (1599-1660) başyapıtları

İspanya’dan Fransa’nın güney batısındaki Bayonne şehrine getirildi. Tablolar, Bask ve Tarih Müzesi’nde istisnai bir yaz sergisinde ziyarete açılıyor.

Euro News’in haberine göre; Bask Müzesi Küratörü Olivier Ribeton sergi hakkında “Daha önce hiç gelmemiş olağanüstü doğal tasarımlı tabloların buraya gelişi önemli bir katma değerdir.” dedi.

Sergi, Fransa ve İspanya arasında devam eden Otuz Yıl Savaşları’nı 1659 yılında sona erdiren Pyrenees Antlaşması’na odaklanıyor. Antlaşma Fransa Kralı XIV. Louis ve İspanya Prensesi Maria Teresa, arasındaki kraliyet evliliği şartıyla hayata geçmişti.

Prado Müzesi Küratörü Javier Portus, XIV. Louis’nin portresiyle ilgili bir hikayeyi anlattı: “Maria Teresa mustakbel kocasının yüzünü bu resim sayesinde ilk kez görüyordu. Prenses bu tablonun etrafında yürüdü ve nedimelerine ‘Bakın işte bu müstakbel kocam!’ dedi.”

Velázquez, XIV. Louis’nin ilk karısı olacak Maria Teresa’nın portresini de bir mahkeme ressamı olarak 1660 yılında yapmıştı. Javier Portus, resmin aslında büyük kalitesi ile sadece inanılmaz olduğunu belirtti. Sergi, “Bayonne Bask ve Tarih Müzesi’nde 25 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.