Van Gogh’a benzeyen mumya bulundu

van-gogh-mmya

İspanya’nın Zaragoza kenti yakınlarındaki Quinto köyünde yer alan bir kilisenin restorasyonu sırasında 30 adet mumya bulundu.

Bazıları oldukça iyi korunmuş olan 30 mumya, kısmen açılmış tahta tabutların içinde bulundu. Tüm mumyalanmış bedenler, kilisenin şapelinde incelenmek üzere bekletildi. 2014 yılında nihayet mezarları incelemek üzere araştırmalar başlatıldı ve kazı alanında bir laboratuvar kuruldu.

Arkeofili’de yer alan habere göre, kazı direktörü Mercedes González, araştırma projesinin hala sürdüğünü, araştırmaya üçü çocuk toplam beş mumyayla başladıklarını söyledi. Aşırı kuru toprak sayesinde doğal olarak mumyalanmış olan bedenler, üzerindeki kıyafetlere bakılarak 18. yüzyılın sonları ila 19. yüzyılın ortalarına tarihlendiriliyor. Bazı erkek mumyaların üstünde ise keşiş kıyafetleri var.
Gonzales; “İspanya’da insanların dini geleneklere göre gömülmesi çok yaygındı” diyor.
Kilisede bulunan mumyaların birçoğunun saçı ve sakalı hiç bozulmadan günümüze kadar kalabilmiş. Saç ve sakal, kuru ve bakterisiz ortamlarda son derece iyi bir şekilde korunabiliyor. Öldüğünde 40’lı yaşlarında olduğu tahmin edilen “Van Gogh” mumyası da saçı ve sakalı korunan mumyalar arasında. Fakat şu ana kadar hakkında çok az şey öğrenilebildi.

3 thoughts on “Van Gogh’a benzeyen mumya bulundu

  birfilinayakizi

  (11/06/2016 - 20:13)

  Merhaba,blogunuzu takip ediyorum, kesinlikle etmeyede devam edecegim. Benimde bir blogum var ziyaret edip bakarsaniz inanin cok sevinirim. Isinizde basarilar,sevgiler:))
  https://birfilinayakizi.wordpress.com/

   nazli1

   (11/06/2016 - 20:25)

   Merhabalar, çok teşekkür ederim eksik olmayın. Gerçekten mutlu oldum. Bazen kimsenin sanat okumadığını, ilgisinin olmadığını düşünüp yazmaktan vazgeçiyorum ama sonra sizin gibi güzel insanlar beni motive ediyor. Blogunuzu tabii takip ederim hatta ettim bile, sevgiler…

  siyahgolge

  (17/06/2016 - 01:13)

  Gerçekten de çok benziyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.