Van Gogh’un Ayçiçekleri soldu, müze yetkilileri şaşkın

Van Gogh’un Ayçiçekleri soldu, müze yetkilileri şaşkın

Van Gogh’un Ayçiçekleri soldu, müze yetkilileri şaşkın. Dünyanın en önemli tablolarından biri olarak bilinen, Vincent Van Gogh’un ikonik Ayçiçekleri tablosu sonunda solmaya başlamış gibi görünüyor .

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, resmin araştırma ve restorasyon için duvardan indirildiğini, bilim adamlarının sanatçının ışığa duyarlı sarı bir boya tercihinin çiçeğin yapraklarının bozulmasına ve kahverengiye dönüşmesine neden olduğunu tespit ettikten aylar sonra açıkladı.

İngiliz The Independent gazetesi, Van Gogh’un ‘Ayçiçekleri’ tablosundaki renklerin solması üzerine eserin bulunduğu müze, sanatçının ünlü tablosunun araştırma ve restorasyon için duvardan kaldırıldığını duyurdu.

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesinin basın sorumlusu Ingrid Looijmans, “Şu an, Ayçiçekleri tablosunun durumuna ilişkin yürütülen kapsamlı araştırmanın son aşamasındayız. Ondan sonra da tablonun restorasyon işlemi başlayacak” dedi.

Looijmans, ziyaretçilerin Ayçiçekleri’ni duvarda göremeyince hayal kırıklığına uğramamaları için önceden duyuru yaptıklarını söyledi. Tabloda kullanılan boya maddelerinin solma nedenini araştırdıklarını belirten Looijmans, elde edecekleri bulguları önümüzdeki haftalarda paylaşacaklarını söyledi. Müze adına konuşan başka bir yetkili ise “Tablo, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılabilsin diye restore edilecek” ifadelerini kullandı. Restorasyon için duvardan kaldırılan eserin onarımı 22 Şubat’a kadar sürecek. Tablonun değerinin, Ayçiçekleri serisinin Londra’daki kopyasıyla birlikte 100 milyon sterlinden daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu eser, Van Gogh’un kesik kulağının karanlık mirasıyla da yakından bağlantılı görülüyor.

Van Gogh’un 1889 yılına ait tablosu, sarının üç tonu dışında “başka hiçbir şey” kullanmadığı Ayçiçekleri serisine ait. Bilim insanları ışığa duyarlı sarı renklerden oluşan tablodaki çiçeğin taç yaprakları ile gövdesinin kahverengiye dönüştüğünü aylar önce tespit etmişti. Yeni geliştirilen tarama tekniğiyle geçen yıl yapılan çalışma, Van Gogh’un kullandığı hassas krom sarısı bir pigmentin, Ayçiçekleri’nin renklerinde değişikliğe neden olduğunu ortaya çıkarmıştı. Söz konusu değişiklikler şu anda insan gözünün tespit edemeyeceği kadar küçük olsa da zaman içinde bu pigmenti içeren kısımlar canlılıklarını yitirebilir.

Dünyaca ünlü sanat eserinin altı hafta içinde tekrar sergilenmesi bekleniyor.

1 thought on “Van Gogh’un Ayçiçekleri soldu, müze yetkilileri şaşkın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.