“Venüs’ün Doğuşu”na sebep olan kadın: Simonette Cattaneo

simonetta vespucci

Rönesans döneminin en güzel kadınlarından biri olarak bilinen Simonette Cattaneo, ancak evlendikten sonra aldığı adla bilinen Simonette Vespucci, 16 yaşında evlenmesine rağmen, dönemin yöneticisinin ve ünlü ressam Boticelli’nin başını döndürmeyi başarmış güzel bir kadın.

Bu güzel kadının popüler olmasının sebebi ise Boticelli tarafından birçok tabloda resmedilmesidir. Ancak bu güzeller güzeli kadın 22 yaşında tüberkülozdan vefat etmiştir.

Bu resimde Piero di Cosimo, Simonetta’yı boynundaki engerek yılanıyla Kraliçe Kleopatra olarak resmediyor. Simonetta Vespucci’nin Portresi, İtalyan Rönesansı dönemi, tarih 1480 / Sanatçı: Piero di Cosimo (İtalyan, 1462–1522) yağlıboya. Boyutu: 57 x 42 cm. Şu an sergilendiği yer: Musée Condé, Chantilly, Fransa.

Genova’da doğan ve 16 yaşlarındayken Marco Vespucci ile evlenen Simonette, Floransa’da bir anda popüler olmuştur. Güzelliği dilden dile yayıldıktan sonra birçok ressamın model olmasını istediği Simonette, birçok tabloda modellik yapmayı kabul etmiştir. Bu açıdan o dönemdeki birçok eserde güzeller güzeli Simonetta’ya rastlamak mümkün.

Floransa’da Boticelli ile tanışan Simonette’ye vurulduğu söylenen Boticelli, her ne kadar reddedilmiş olsa da birçok tablosunda onun yüzünü resmetmeye devam etmiş. Boticelli’nin popüler olmuş tablolarından biri olan meşhur “Venüs’ün Doğuşu”ndaki kadının da Simonette olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Her ne kadar birçok uzman bunu reddetse de dikkatli bakıldığında gerçekten büyük bir benzerliğin olduğunu görmek mümkün. Boticelli’nin çizdiği Pallas Athene adlı tabloyla karşılaştırıldığında gözle görülür benzerliği fark etmemek mümkün değil. Her ne kadar tüm bunlar söylentiden öteye gidemese de Boticelli’nin birçok tablosunda bu aşkın izlerini yakalamak mümkün. Güzeller güzeli Simonette’nin ölümünün ardından dokuz yıl sonra popüler Venüs’ün Doğuş’u tablosunu bitiren Boticelli’nin aşk acısı çektiği aşikar.
34 yıl sonra Botticelli ölmeden hemen önce Simonetta’nın ayakları ucuna gömülmeyi istedi. Ve bu isteği yerine getirildi. Her ikisi de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.