Washington’da ‘Bazille ve İzlenimciliğin Doğuşu’

‘Frédéric Bazille ve İzlenimciliğin Doğuşu’. Washington Ulusal Sanat Galerisi’ndeki sergi, Bazille’nin İzlenimcilik Hareketi’ndaki rolünü araştırıyor.  9 Nisan – 9 Temmuz 2017 arası ziyaret edilebilir.

Frédéric Bazille (1841-1870) günümüzün estetik sözleşmelerine meydan okuyan ve izlenimciliğin zemin hazırlamasına yardımcı olan çağdaş yaşamdan esinlenen tablolar yarattı. Sanatçının doğumunun 175. yıldönümünde “Frédéric Bazille ve İzlenimciliğin Doğuşu” kutlamasında, Bazille’yi izlenimcilik merkezi figürü olarak inceleyen yaklaşık 75 resim sergileniyor.  Amerika’daki Bazille’nin 25 yıldaki ilk çalışması olan sergi, 9 Nisan-9 Temmuz 2017 tarihleri ​​arasında görülebilir.

Paris’in canlı kültür yaşamından esinlenen  Bazille, kendine özgü bir üslubuyla  eserlerini boyanmıştır.

Sergi, öğrenci çalışmaları, portre, küçük portreler ve Fontainebleau’nun ormanı ile Normandiya kıyısında boyanmış parlak manzaralar ile başlıyor.

Beşinci ve altıncı galeriler, Bazille’nin Montpellier’teyken yaratılan figürlü resimlerini ve erkek ve kadın çıplaklığını konu alıyor. Sergi, çiçekli natürmort tablolarına ayrılmış bir galeri ile devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.