Yayoi Kusama ve sanatının ilginç hikayesi

Yayoi Kusama, bugüne kadar sahip olduğumuz en efsanevi canlı sanatçılardan biri olabilir. Kusama, Japon sanatçı ve yazar. Yaşayan en önemli avant garde sanatçılardandır.

Resim, enstalasyon, happening, edebiyat, sinema dahil sanat disiplinlerinin bir çoğunda önemli eserler ortaya koymuştur.

87 yaşındaki Japon virtüozu, resim, kolaj, heykel, enstalasyonlar, performans sanatları, film ve yazı işleri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda çalıştı. Her ne kadar değilse de çoğu, psychedelic renkleri, tekrarı ve desen konusundaki tematik ilgisinin etrafında dönüyor.

Kusama’nın  ilham kaynağı oldukça sıra dışıdır. Sanatı, izleyicilerinin gerçekliğinin nasıl göründüğüne ilişkin bir bakış ve anlayıştan nasıl istiyor olmasından büyük ölçüde etkilenmektedir. İlginçtir ki, bu sanatçı çocukluk çağından beri halüsinasyonlar ve şiddetli obsesif düşünceler yaşamıştır. Bunun nedeni, küçük bir çocukken annesinin uğradığı fiziksel taciz yüzünden olabilir. Kariyerinin başlarında, nihayetinde markası haline geldiğini keşfettiği polka noktaları ya da sonsuz ağlar olarak adlandırdığı şey…

Onun için sanat bir terapi ve kendini takıntılı bir sanatçı olarak tanımlıyor. Yaşamını geceleri gönüllü olarak kaldığı bir akıl hastanesi ile gündüzlerini üç katlı dev atölyesi arasında geçirmektedir. 1990’lı yıllardan sonra uluslararası arenada Kusama’nın eserlerine ilgi gittikçe artmış ve Kusama dünyanın pek çok şehrinde geniş izleyici kitleleri tarafından izlenen projeler gerçekleştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.