Freddie Mercury

Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler

Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler. Avrupa ve Amerika’da bulunan müzelerde yeni açılan sergiler ve sanatçıların güncel listesi.

Lucio Fontana
Tate Liverpool
23/Ocak/19 – 14/Nisan/19

Lucio Fontana “Mekansal Konsept, Beklentiler”, 1959.

Sergi, 1931-1968 yılları arasında yapılan seçkin heykeller, seramikler, resimler, çizimler ve ortamlar üzerinden yeniden değerlendiriyor. Spatialism’in kurucusu ve 20. yüzyılın en yenilikçi sanatçılarından biri olan Lucio Fontana 1899-1968), 1958’den beri savaş sonrası dönemin sembolleri haline gelen Cuts (Tagli) olarak bilinen kesik resim serileri ile tanınıyor. The Met Breuer’deki sergi bu ikonik dizinin olağanüstü örneklerini sunuyor.

Nicolas Jasmin
Belvedere Vienna
18/Ocak/19 – 22/Nisan/19

Nicolas Jasmin, “O. T.”

Nicolas Jasmin’in sanatsal yaklaşımı, resimsel arkeoloji olarak anlaşılabilir. Jasmin, boyamayı lazer teknolojisi ile birleştiren bir yöntem geliştirmiştir. Bir lazer ışını, uygulanan boya katmanları boyunca ilerler ve bunları astar boyaya maruz bırakır, böylece oluşum sürecinin izlerini ortaya çıkarır. Jasmin aynı zamanda resimsel arkeolojiyi konularına göre uygular, onları sanat tarihinde, pop ve günlük kültürde  kısacası kolektif resimsel hafızamızda bulur ve yeniden yapılandırır. Böylece, Jasmin’in art arda basit formları geniş kapsamlı seri çalışmaları ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte, her zaman resimlerinin bilinçdışı ve esrarengiz yönlerini sorgulayarak, öngörülen kurallar ve olasılık tarafından yönlendirilir.

Nicolas Jasmin, 1967 yılında Fransa’nın Toulouse kentinde doğdu. Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi aldı. Walter Obholzer ve film video ve müzik sektöründe uzun süre çalıştıktan sonra, 2011 yılında resim için döndü. Jasmin, Viyana’da yaşıyor ve çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.