Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler

Dünya Müzelerinde Yeni Açılan Sergiler

Dünya müzelerinde yeni açılan sergiler. Avrupa ve Amerika’da bulunan müzelerde yeni açılan çarpıcı sergiler, sanatçıların yaşamlarına ve eserlerine dair güncel bilgiler. 
New Order

MoMA

17/Mart/19 – 15/Haziran/19

Made in Eaven

Sergi, teknolojik süreçlerin fiziksel dünyaya bağlanma yollarını araştırıyor; madde, sürtünme ve bozulma gibi durumlar. Sergi, Marlene Hess’in Resim ve Heykel Küratörü Michelle Kuo tarafından düzenleniyor. Sergide öne çıkan sanatçılar arasında Josephine Pryde (1967, İngiltere), Anicka Yi (1971 Güney Kore), Seth Price (1973, Doğu Kudüs) ve Basim Magdy (1977, Mısır) yer alıyor.

Van Gogh

MFAH, Houston

10 / Mart/19- 27 / Haziran / 19

The Langlois Bridge at Arles

Houston, Güzel Sanatlar Müzesi, sanatçının eski yaşamlarından, eski resimlerinden son resimlerine ve sanat eseri olma yolundaki önemli eserlerini  “Vincent van Gogh: Sanattaki Yaşamı” adlı sergide sunuyor. 

Sergi, 1883’ten 1885’e kadar Hollandalı’nın Nuenen köyünde bir sanatçı olarak Vincent van Gogh’un ilk yıllarını; Paris’teki yaşamını, Arles’daki gelişimini sürdürdüğü; bir dizi manzara ve canlı portreler yarattığı ve son olarak doğadan ilham aldığı, Saint-Rémy ve Auvers’ta yaşamının sonuna doğru yarattığı resimlere dayanıyor.  MFAH Direktörü Gary Tinterow, “Bu sergi ziyaretçilere Van Gogh’un sanatçı olarak evriminin canlı bir portresini sunacak” yorumunu yapıyor.

Dünya Müzelerinde Güncel Sergiler

Morisot

Dallas Museum of Art

24/Şubat/19 – 26/Mayıs/19

Woman at Her Toilette

Sergi, Québec Ulusal Müzesi, Barnes Vakfı, Dallas Sanat Müzesi ve Musée d’Orsay (Paris, Fransa) tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Busergi Morisot’un 1987’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen ilk sergisi. Berthe Morisot, İzlenimcilik akımının üyesi olan Fransız ressam. Uzun yıllar boyunca, küçümsenen Morisot, artık izlenimci ressamların öncülerinden kabul edilmektedir.

All the Rembrandts

Rijksmuseum

15/Şubat/19 – 10/Haziran/19

Night Watch

Rijksmuseum, Rembrandt’ın ölümünün 350. yıldönümünü kutluyor. Yıl boyunca düzenlenen sergi ve kutlamalarda, Rijksmuseum’da ilk defa 22 resmin, 60 çizim ve 300’den fazla baskısı yer alıyor. Hayatın ilerleyen zamanlarında Rembrandt, resimdeki yorumunu daha da geliştirmek için ustaca renk ve ışık efektlerini eserlerine uyguladı.

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Hollandalı ressam ve baskı ustası. Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir. Hollanda’nın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı Hollanda Altın Çağında yaşamıştır. “Işığın ve gölgelerin ressamı” olarak da anılır.

C.A. Attersee

Belvedere 21

01/Şubat/19 – 19/Ağustos/19

Feuerstelle

Christian Ludwig Attersee, çağdaş  Avusturyalı ressam. Müzik, konuşma, fotoğraf ve videoyu birleştiren disiplinlerarası bir uygulamada çalışmak, Attersee’in sanatının ilk prensibidir.  Neo-Expressionist tuvalleri, canlı renkler, soyut form ve mekanı insan figürü, müzik, edebiyat ve cinsellik ile ilgili temsili imgelerle harmanlayarak yaratıyor. 28 Ağustos 1940’ta Avusturya, Bratislava’da doğdu. Ülkesinin önde gelen çağdaş sanatçılarından biri olarak kabul edildi ve 1984’te Venedik Bienali’nde Avusturya’yı temsil etti. Avrupa ve Amerika’da 500’den fazla kişisel sergiye konu oldu. Avusturya Bilim ve Sanat’da Onur Şerefine nail olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.