Empresyonist Ressam Renoir eserleriyle İstanbul’da

Empresyonist Ressam Renoir eserleriyle İstanbul’da

Empresyonist Ressam Renoir eserleriyle İstanbul’da. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi 13 Eylül’de Beş Kubbe Salonu’nda “ ARKAS Koleksiyonunda Post-Empresyonizm sergisine ev sahipliği yapıyor.

Klasik resim anlayışından 20. yüzyıl modern resim anlayışına geçişin ana figürlerinden olan Post-Empresyonistler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile 6 Kasım’a kadar sanatseverleri bekliyor.

Empresyonist Ressam Renoir eserleriyle İstanbul’da

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 48 sanatçı ve 102 eserin yer aldığı sergi Türkiye’de Post-Empresyonizm üzerine açılan en kapsamlı sergi olması bakımından büyük önem taşımakta.

Sergide Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote gibi isimlerin eserleri yer alıyor.

Sergi Eylül ayı boyunca Salı, Cuma ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında, Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi günleri ise 10:00-19:30 saatleri arasında açık kalacak. Ekim ve Kasım aylarında sergiyi gezmek isteyenler ise Salı, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında, Çarşamba ve Perşembe günleri ise 10:00-19:30 saatleri arasında Post-Empresyonistlerin eserlerini görme fırsatı yakalayacak. 3 Kasım Cumartesi gününe özel olarak sergi 10:00-19:30 saatlerinde kapılarını açık tutacak.

Post Empresyonizm Akımı, 1886 ve 1905 yılları arasında fovizm’in doğuşuna kadar olan bir Fransız sanat hareketi olarak değerlendirilir. Post Empresyonizm sanat tarihinde ilk olarak 1906’da sanat eleştirmeni Roger Fry tarafından kullanılmıştır. Post empresyonizm empresyonistlerin ışığın ve rengin doğal tasvir edilmesine olan ilgisine karşı bir tepki olarak ortaya çıkmıştır.

Post Empresyonizm’in öncüleri Paul Cézanne, Paul Gauguin, Georges Seurat ve Vincent van Gogh’dur.