Katalan ressam Joan Miro’nun eserleri yeniden İstanbul’da

Katalan ressam Joan Miro’nun eserleri yeniden İstanbul’da

Katalan ressam Joan Miro’nun eserleri yeniden İstanbul’da. 20. yüzyılın en önemli Katalan sanatçı Joan Miro’nun eserleri 4 yılın ardından yeniden İstanbul’a geliyor.  Miro’nun sulu boyalar, baskı resimler, çizimler, kolajlar, mektuplar ve seramikten oluşan litografi ve gravür ağırlıklı olmak üzere en büyük grafik sanatı koleksiyonu sanatseverlerle buluşacak.

Serginin küratörlüğünü sanat tarihçisi Jean Christophe Hubert’in üstlendiği sergide Miro’nun 300 orijinal eseri ilk kez UNIQ Expo’da sergilenecek.

Katalan ressam Joan Miro’nun eserleri yeniden İstanbul’da

Yalnızca resmin değil, insan zihninin de özgürleşmesine destek olan, özgürlüğü fethetme isteğiyle çeşitli, renkli, hareketli, sembollerle yüklü ve fantastik eserler üreten Miro’nun sergisi sürrealizm, çocukluğun rolü, özgürlük, renkler, sanatçının eli, sadelik ve İspanya gibi birçok temadan oluşuyor.

Sergide Miro’nun eserlerini ürettiği litografi makinesi ve Palma de Mallorca’daki atölyesi ziyaretçilerin Miro’nun dünyasına yaklaşmalarını sağlayacak. 40 eser çocukların sanata olan ilgisini artıma amacıyla çocukların göz hizasında olacak şekilde sergilenecek. Bununla birlikte Jean Christophe Hubert’in çabasıyla Miro’nun arkadaşı Picasso’nun da 20 eseri sergide İstanbullularla buluşacak.

Joan Miro’nun ilk kez bir arada sergilenecek olan eserleri Mayıs’tan itibaren Uniq Expo’da ziyaret edilebilir.

Joan Miro kimdir?

Joan Miro deyince akla ilk Kadınlar, kuşlar, yıldızlar, ay ve güneş gelir…Ressam Joan Miro (1893-1983) canlı renklerin, desenlerin ve İspanya’nın sembollerindendir. Miro 1893’te marangozluk ve kuyumculuk yapan bir ailenin oğlu olarak Barselona’da dünyaya gelir.

Joan Miro, Picasso’nun ardından 20.yüzyılın en önemli İspanyol ressamlarından biri olarak sayılıyor. En ünlü eserleri insanlarınkini andırıp tuhaf, yaratık benzeri, rüya gibi düşlerden oluşuyor. Tabloları renkli, desenli ve eğlencelidir. Miro tablolarında genç ve fakir bir ressam olduğu zamanlarda yaşadığı açlığın neden olduğu halüsinasyonlardan esinlendiği de söyleniyor. Vitray ve çanak çömlek, seramik gibi sanat dallarında eserler üretmiştir.

Joan Miro becerikli ve çok çalışkan biriydi. Ölene kadar da çalıştı. Paris’te daha sonra Majorca Adası’nda yaşadı ancak doğduğu yer olan Barcelona ile bağlarını hiç koparmadı….

 

 

 

Yorumlar kapalı.