Pablo Picasso’nun eserleri Türk sanatseverlerle buluşuyor

Pablo Picasso’nun eserleri Türk sanatseverlerle buluşuyor. Arkas Sanat Merkezi, 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor.

‘Picasso-Méditerranée’ projesi kapsamında Akdeniz ülkelerini dolaşan ve projenin son ayağı olarak İzmir’e taşınan ‘Picasso & Gösteri Sanatı’ başlıklı sergi, Kübizm akımının öncüsü İspanyol ressam Picasso’nun sanat yaşamını derinden etkileyen gösteri dünyasının kapıları aralanıyor.

Jean Luc Maeso’nun küratörlüğü ve Müjde Unustası’nın direktörlüğünde oluşturulan sergi, efsane ressamın birçok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykelleri içeriyor. Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’deki Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan seçilen 83 eserden oluşan sergide, Picasso’nun yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

Pablo Picasso Sergisi, İzmir

Sergi dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Arkas Holding’in başkanı Lucien Arkas, “Picasso gibi bir sanatçıyı ağırlamanın gururunu yaşıyoruz. Paris-Picasso Ulusal Müzesi, sergimize 60’ın üzerinde eser ödünç vererek istisnai bir imkan sağladı. Sadece İzmir’lilerin değil çevresi ve hatta İstanbul’dan da pek çok ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

Eğitmenler eşliğinde çocuklara özel atölyelerin de düzenleneceği ‘Picasso: Gösteri Sanatı’ sergisi 5 Ocak’ta sona erecek.