Sorolla sergisinde moda ve sanat sanatseverleri bekliyor

Sorolla sergisinde moda ve sanat sanatseverleri bekliyor

Sorolla sergisinde moda ve sanat sanatseverleri bekliyor. İspanya’nın başkenti Madrid’de İspanyol ressam Joaqin Sorolla’nın tabloları ve eserlerindeki modayı konu alan yeni bir sergi başladı.

19. Yüzyılın sonu ile 20. Yüzyılın başındaki moda ve stildeki değişimler, izlenimci ressamın tablolarında görülebilir. Empresyonistler açık havadaki eşyaların renk görünümlerinin günün her saatinde değişik olduğu anlayışını getirirler. Resmin gerçekliği sayılan biçim önemini yitirir.

Sorolla sergisinde moda ve sanat sanatseverleri bekliyor

Sanatçının doğayı yansıtma isteği, ışık, renk, hava ve an kavramlarının ön plana çıkmasıyla gözün duyarlılığına dayanan izlenimlerle oluşan anlatımcı bir ifade kazanır. Empresyonizm, Claude Monet’in İzlenim Gündoğumu isimli eserinden kaynaklanır.

Thyssen-Bornemisza ve Sorolla müzelerinin ortaklaşa yaptığı Sorolla ve Moda sergisi Joaqin Sorolla’nın çalışmalarında özellikle 1890-1920 tarihleri arasında çizdiği kadın portreleri ile modanın varlığını tahlil ediyor.

O dönemin giyim ve aksesuarlarını yansıtan, özel seçilmiş ve hatta aralarında daha önceden hiç sergilenmemiş resimlerin de bulunduğu farklı müze ve özel koleksiyonlardan ödünç alınan toplam 70 eser sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sergi 27 Mayıs tarihine kadar Madrid’de bulunan Thyssen-Bornemisza ve Sorolla müzelerinde ziyaret edilebilir.