Sürükleyici Van Gogh şovu Paris'te açılıyor

Sürükleyici Van Gogh şovu Paris’te açılıyor

Sürükleyici Van Gogh şovu Paris’te açılıyor. Dijital sanat müzesi L’Atelier des Lumières, Vincent van Gogh’un resimlerini hayata geçiriyor ve onları eski bir dökümhanenin duvarlarında yaşatarak, klasik müzik eşliğinde sergiliyor.

Paris’in ilk dijital sanat müzesi olan L’Atelier des Lumières sanatseverleri renkli ışıklar içindeki dijital Vincent van Gogh sergisine, (31 Aralık’a kadar) sürükleyici bir deneyimin odak noktasına davet ediyor. Şehrin bohem binalarından bir dökümhanede, Van Gogh’un yüzlerce resmi, sanat ve müzik teknolojisi kullanılarak dijital bir sergiye dönüştürülüyor. Ziyaretçiler 35 dakika boyunca rüya gibi Ay çiçeklerinden (1888)  Starry Night’a (1889) kadar Van Gogh’un eserlerinin içinde dolaşıyorlar.

Gösterimler arasındaki kısa bir programda Japon sanatının Van Gogh’un çalışması üzerindeki etkisi de anlatılıyor. Kiraz çiçeklerinin, geyşaların, samuray savaşçılarının ve ruhların sade güzelliği gösteriliyor. Van Gogh’un hayatı boyunca farklı yerlerde yaşaması, hayatındaki değişimler sanatına sıklıkla yansıdı.

Serginin en dikkat çekici unsurlarından biri çağdaş müzik kullanımı. Sanatçının resimlerinde kulladığı mor, pembe, yeşil, sarı, turuncu  duvarlara, zemine ve tavana saçılmış durumda.

Farklı aşamalardan bir araya getirilen, ışığın içinde dalgalanan su yanılsaması ve yağmur damlalarının düşüyor olması ve müziğin eşlik etmesi sergiyi zenginleştiriyor.

Galeri direktörü Michael Couzigou, sergi hakkında şöyle diyor:

“Buradaki fikir klasik müzelerden farklı bir şey önermek. Ziyaretçilerin gerçekten resimlerin içine girmelerine izin vermek. ”

 31 Aralık’a kadar sürecek olan “Van Gogh, La Nuit Etoilée”, 2018’deki Gustav Klimt gösterisinin ardından galerinin ikinci sürükleyici sanat projesi. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.