2019’un en güçlü pasaportları belli oldu

2019’un en güçlü pasaportları belli oldu

2019’un en güçlü pasaportları belli oldu. Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında 190 ülkeyi vizesiz gezebilen Japonya pasaportu ilk sırada yer aldı. İkinci ve üçüncü sırada Singapur ile Güney Kore yer alırken Türkiye 52. sırada.

Her yıl pasaportların kaç ülkeye vizesiz gidebildiklerini ölçen Henley Passport Index 2019 raporuna göre Japonya pasaportu 2019’un en güçlü pasaportu seçildi. Japon pasaportuyla 190 ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyor.

İkinci sırada yine Asya ülkelerinden Singapur ve Güney Kore yer alırken Avrupa ülkelerinden Almanya ve Fransa üçüncü sırayı paylaştı. Dünya genelinde 188 ülke Alman ve Fransız pasaportundan vize istemiyor. Söz konusu Avrupa ülkeleri geçen yıl ikinci sırada yer almıştı.

Türkiye bir basamak geriledi

Türk pasaportuna vize veren ülke sayısındaysa 2018’e oranla bir değişiklik yaşanmadı. Türk vatandaşları 111 ülkeye vize başvurusunda bulunmadan gitme hakkına sahip. Bununla birlikte Türkiye sıralamada pasaport sayısını 114 ülkeye yükselten Gürcistan’a geçilerek 52. sıraya geriledi.
Rapora göre ABD ve Birleşik Krallık pasaportları sıralamada düşmeye devam etti. Uluslararası Hava Ulaşımı Kurumu’nun (IATA) verileri ışığında yapılan sıralamada 2015 yılında ilk sırada yer alan ABD ve İngiliz pasaportu 3 yıl sonra 6. sıraya düştü. Her iki ülke pasaportuyla vizesiz gidilebilen ülke sayısı 185.

Sıralamada en hızlı çıkış yakalayan ülkeler 5 sıra birden yükselen Çin, Kolombiya, Tuvalı ve Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Sıralamanın en altında ise sadece 30 ülkeye vizesiz kabul edilen Afgan pasaportu bulunuyor.

Türk pasaportu, en güçlü 52. pasaport arasında yer alıyor.

Listedeki ilk 5 ülke:

  1. Japonya (190 ülkeye vizesiz giriş)
  2. Singapur, Güney Kore (189)
  3. Fransa, Almanya (188)
  4. Danimarka, Finlandiye, İsveç İtalya (187)
  5. Lüksemburg, İspanya (186)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.