Avrupalı turist İspanya'dan vazgeçip Türkiye'ye geliyor

Avrupalı turist İspanya’dan vazgeçip Türkiye’ye geliyor

Geçen sene Türkiye’yi tercih etmeyip İspanya’ya giden Avrupalı turistler bekledikleri ilgi ve hizmetten memnun kalmayınca tekrardan Türkiye’ye döndü. Turizmciler, “Almanya’da 5 milyonu zorlarız. Tüm Avrupa’da ise 2015’e yaklaşırız” diyorlar. Avrupalı turist İspanya’dan vazgeçip Türkiye’ye geliyor.

Avrupa’da iki yıldır sürdürülen propaganda sebebiyle turistlerin düşen Türkiye talebi, 2018’de yeniden canlanmaya başladı. Türkiye’ye yönelik güvenlik endişesinin yavaştan kalkması, İspanya gibi bir ülkeye ödenen yüksek fiyatlara rağmen beklenilen hizmetin alınamaması Avrupalı turistin yönünü tekrarda Türkiye’ye çevirdi.

Avrupalı turist İspanya’dan vazgeçip Türkiye’ye geliyor

Avrupa’nın en büyük seyahat operatörü TUI, bu yaz için Almanya’dan Türkiye’ye yapılan rezervasyonların yüzde 50 oranında arttığını bildirdi. TUI, Türkiye için yapılan yaz turizm rezervasyonlarının yükseldiğini açıkladı.

TUI, bu yaz için Almanya’dan Türkiye’ye yapılan rezervasyonların yüzde 50 oranında arttığını, Mısır rezervasyonlarında da artış görüldüğünü bildirdi. Şirketinin ilk çeyrek sonuçlarını bugün açıklayan TUI CEO’su Fritz Joussen, “İkisi de büyük destinasyonlar olan Türkiye ve Mısır yeniden geri döndüler” dedi.

Güvenlik gerekçesiyle son iki yılda talebin Türkiye ve Mısır’dan uzaklaşarak İspanya’ya yönelmesiyle, seyahat şirketleri ve havayolları da bu ülkeye odaklanmışlardı. Son yükseliş, tur operatörlerinin kâr marjlarında yaşadıkları düşüşün baskısından kurtulabileceklerini gösteriyor.

Thomas Cook da geçen hafta, canlanan Türkiye talebinin, İspanya’daki yüksek fiyatların kendilerine verdiği zararı gidereceğini söylemişti. Bernstein analistleri ise, dün yaptıkları açıklamada, “Türkiye ve Avrupa, Thomas Cook ve TUI için 2018’i çok güçlü bir yıl yapacaklar” demişti.

Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye’de 2016 yılındaki saldırılar ve darbe girişimi ardından düşüşe geçen turizm sektörünün yeniden canlandığını yazmıştı. Gazete, yüzünü İspanya’ya dönem Batılı turistlerin henüz Türkiye’ye gelmediğini, Rus ve Ortadoğuluların bu boşluğu kapattığını belirtmişti.