Başka Sinema’da Mart Ayı Film Listesi

Başka Sinema’da Mart ayı film listesi. Başka Sinema 2013’den bu yana festivallerde gösterilen, ödül alan filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Yıl boyunca festivallerde yer alan filmleri izlemek için Başka Sinema’nın Mart ayı film listesine bir göz atabilirsiniz.

Loro

Son olarak Amerikalı papayı anlattığı The Young Pope dizisiyle tartışma yaratan yönetmen Paolo Sorrentino, bu kez skandallarıyla anılan İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin hayatına göz atıyor. Sorrentino, Loro’da ünlü siyasetçinin hem özel hayatına dokunuyor hem de İtalyan siyasetini hicvediyor. Siyasi kariyerinin yanı sıra ülkesinin en zengin kişilerinden biri olan Berlusconi’nin portresini çizerken çok konuşulan skandalların perde arkasına da bakıyor.

*18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar ve cinsellik unsurları içerir.

29 Mart 2019
Yönetmen: Paolo Sorrentino Tür: Biyografi – Dram
Dil: İtalyanca; Türkçe altyazılı
Oyuncular: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio
Ülke: İtalya, Fransa

Mirai

Annesi kucağında ailenin yeni üyesi ile içeri girdiğinde, dört yaşındaki Kun’un dünyası tepetaklak olur. O güne kadar ailenin ilgi odağı olan Kun, kız kardeşi Mirai’nin doğumuyla birlikte artık kendisine yeteri kadar ilgi gösterilmediğini düşünür. Kız kardeşini bir türlü kabullenmeyen Kun, arka bahçedeki bir ağaç sayesinde büyülü bir dünyaya adım atar. Burada annesi genç bir kızdır, dedesi enerji dolu bir delikanlı ve kıskandığı kız kardeşi Mirai de bir ergen olmuştur. Büyük maceralara yelken açan Kun’un dünyaya bakışı değişir ve bir ağabey olma yolunda adım atar.

22 Mart 2019
Yönetmen: Mamoru Hosoda
Tür: Animasyon – Dram – Macera
Dil: Japonca; Türkçe altyazılı
Oyuncular: Masaharu Fukuyama, Haru Kuroki, Kôji Yakusho
Ülke: Japonya

Anadolu Turnesi

Türkiye’nin farklı yerlerinden gelip Beyoğlu’nda bohem bir müzik stüdyosunda ortak hayat kurmuş dört genç, saykedelik rock grupları Venus Music Peace Band ile Anadolu turnesine çıkmayı kafaya koyarlar. Ülkede 2013 yazında esen umutlu siyasi rüzgardan ve Anadolu Rock’tan gazlarını alıp, ekipmanlarını 80 model bir vosvosa yüklerler ve yola çıkarlar. Niyetleri iyidir ama müzikleri her zaman kolay değildir. Durdukları her şehirde spontane, halka açık konserler verirken, tüm bakışları üzerlerinde toplarlar. Meraklı teyzeler, şaşkın güvenlik görevlileri, dert yanmaya hevesli taksiciler, radyodaki ana haber bültenleri, seçim sloganları, moteller, televizyondaki tartışma programları, YouTube videoları, dağlar, ovalar ve yollar arasında şehirden şehire savrulan bu dört gencin istikameti gün geçtikçe belirsizleşmektedir. Türkiye’de ilk kez geçen yıl 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilen “Anadolu Turnesi”, 13 Mart’ta özel gösterimiyle Başka Sinema’da!

22 Mart 2019
Yönetmen: Deniz Tortum, Can Eskinazi
Tür: Belgesel – Müzik
Dil: Türkçe; İngilizce altyazılı
Oyuncular: Venus Music Peace Band (Cem Celal Bilge, Uğur Deynekli, Mert Coşar, Mustafa C. Aydın)
Ülke: Türkiye

Beautiful Boy / Güzel Oğlum

Yönetmen Felix Van Groeningen’in, David ve Nic Sheff isimli baba oğulun gerçek hayat öyküsünden uyarladığı ve başrollerini ünlü oyuncular Steve Carell ve Timothée Chalamet’in paylaştığı Güzel Oğlum (Beautiful Boy), oğullarının uyuşturucu bağımlılığıyla yıllarca mücadele eden bir ailenin yürek burkan ama yine de umut dolu hikâyesini anlatıyor.

*15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar ve cinsellik unsurları içerir.

15 Mart 2019
Yönetmen: Felix van Groeningen
Tür: Biyografi – Dram
Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı
Oyuncular: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney
Ülke: ABD
Yapım: Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner

Everybody Knows / Herkes Biliyor

Buenos Aires’te yaşayan Laura, kız kardeşinin düğünü için çocuklarıyla birlikte İspanya’daki köyüne gider. Bu mutlu buluşma aile ve eski tanıdıklarla birlikte kutlanırken Laura’nın büyük kızı kaçırılır. Bu gerilimli günlerde hem aile fertleri hem de köy ahalisi arasındaki gerginlik ve kimi sırlar su yüzüne çıkar. İspanya’da çektiği Herkes Biliyor’da Farhadi’nin meselesi, kaçırılma olayı ve “mutsuz aile” fertleri arasındaki olayların yanı sıra, önceki filmlerinde olduğu gibi karakterlerin karmaşık geçmişleri ve arzuları.

8 Mart 2019
Yönetmen: Asghar Farhadi
Tür: Dram – Gerilim – Gizem
Dil: İspanyolca, İngilizce, Katalanca
Oyuncular: Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín
Ülke: İspanya, Fransa, İtalya
Yapım: Álvaro Longoria, Alexandre Mallet-Guy