Kadınlar Erkekleri Müziğin Sesine Yönlendirdiğinde

Kadınlar Erkekleri Müziğin Sesine Yönlendirdiğinde

Kadınlar erkekleri müziğin sesine yönlendirdiğinde. “The Conductor” Hollandaca ismiyle “Des Dirigent” filminin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. Antonia Brico, bir orkestra şefi olmayı hayal eden ama kadın olduğu için erkekler tarafından ciddiye alınmayan bir kadın.

The Conductor, dünyanın ilk kadın şefi olan Hollandalı Antonia Brico’nun gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Antonia Brico’nun kadın düşmanı erkeklerden oluşan bir dünyada hak ettiği yeri bulma mücadelesinin gerçek hikayesini anlatan bir film.

Film, kadınların aşkı ve kariyeri karıştırıp karıştırmayacağı sorusunu ortaya koyuyor cevabı hiç şüphesiz elbette kadınlar toplum tarafından aileleri için kariyerlerini feda etmeye zorlandılar ve bu durumu normal olarak kabul ettiler. Ancak Antonia Brico başardı Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yöneten ilk kadın şef oldu. 1920’lerin sonunda, büyük bir senfoni orkestrasını başarıyla yöneten dünyanın ilk kadınıydı. Kadınlar dünyanın en üst düzeydeki mesleklerine ulaşmayı zar zor başardılar

Hollandalı, 24 yaşındaki Antonia Brico Hollandalı bir aileye evlatlık olarak verilmiş bir çocuk. Orkestra şefi olmayı hayal ediyor ama kimse hırsını ciddiye almıyor. Piyano öğretmeni, Brico’ya konservatuvar giriş sınavına girmesini tavsiye eder. Kaybedecek çok az şeyi olduğu için anavatanına dönerek ünlü şef Mengelberg’e (Gijs Scholten van Aschat) şef olabilmesi için ders vermesi için yalvarır. Mengelberg, onu bir kadın olarak daha iyi bir şansa sahip olması için Berlin’e gönderir. 

“Ya bir müzisyen olarak doğmuşsun ya da bir müzisyen olarak doğmamışsın. Cinsiyet ile ilgisi yok.” Antonia Brico.

The Conductor: Kadınlar Erkekleri Müziğin Sesine Yönlendirdiğinde

Antonia Brico, bir insan olmanın ne anlama geldiğine dair mümkün olan en olası şeylerden biri olan cesur olmayı seçti. Brico yeteneğiyle övünmüyor sadece bir orkestra şefi olabilmek için yanıp tutuşuyor. Bir gün ailesiyle birlikte gittiği parktaki bir klasik müzik konserinde müzisyenlerin yanlış nota çaldıklarını tespit edebilecek kadar yetenekli ve dikkatlidir. Ancak onun yeteneği ve kararlılığı onu çevreleyen erkeklerin bağnazlıklarıyla uyuşmuyor.

Antonia Brico’nun hikayesi kadınların, özellikle erkeklerin sahip olduğu belirli yaşam alanlarına girme arayışında karşılaştığı mücadeleyi özetliyor. Özel piyano dersi aldığı öğretmeni tarafından tacize uğruyor ve piyanonun kapağını onun elinin üzerine hızlıca çarpmak zorunda kalıyor, daha sonra kabul edildiği konservatuardan tehditle ayrılmaya zorlanıyor.

Brico, despotik üvey annesini terk edip bir caz kulübü sahibi olan Robin Jones adında (sonradan kadın olduğu anlaşılacak) bir adımın yanında akşamları orkestraya piyano çalmak karşılığında kalmaya başlıyor. Brico’yu anlayan, ona bir iş ve kalacak yer sağlayan, yardım eden tek kişi Robin’dir. Hatta Berlin’de eğitim aldığı günlerde onu maddi olarak destekleyen tek kişidir.

Antonia Brico, bir taraftan gerçek ailesini bulmaya çalışırken diğer taraftan Hollandalı şef Willem Megelberg ile bir araya gelir. Ona bir orkestra yönetme sanatını öğretmesi için ricada bulunur ve Alman besteci ve müzisyen Karl Muck’un rehberliğinde Berlin Devlet Müzik Akademisi’ne iki senelik bir eğitime gider. 

“Gözlerinizi kapatıp sadece müzik dinlerseniz orkestrayı yönetenin bir kadın olduğunu farketmeyeceksiniz.”

Bir kadın olarak erkeklerden daha fazla çalışması gerektiğini ve ancak o zaman başarıya ulaşacağını bilmektedir. Ancak başarır ve Berlin Filarmoni orkestrası’nı yöneten ilk kadın olur. Daha sonra Amerika’ya dönerek 1933’te New York Metropolitan Operası’nda Senfoni Orkestrası’nı yönetti. 1934 yılında Eleanor Roosovelt’in desteğiyle New York Kadınlar Senfoni Orkestrası’nı kurdu. Çünkü kadınların da erkekler gibi müzik aletlerini çalabildiklerini kanıtlamak istiyordu.

Antonia Brico Kimdir?

Antonia Louisa Brico Hollandalı, Amerikalı ilk kadın orkestra şefi ve aynı zamanda da piyanisttir. 26 Haziran 1902’de Rotterdam, Hollanda’da doğan Brico, Uluslararası olarak tanınan ilk kadın orkestra şefidir. Daha sonradan yerleştiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Denver, Kolorado’da yaşamını ve çalışmalarını sürdürdü.

Kadın orkestra şefi ve piyanist Louisa Brico çalışmalarıyla “Kolorado’lu Emektar Kadınlar Şeref Listesi” ‘ne girdi. Ayrıca sanat emekçisi kadınların yer aldığı “The Dinner Party” adlı sanat oluşumunun önemli isimleri arasında yer aldı.

Yönetmen: Maria Peters
Senaryo: Maria Peters
Oyuncular: Christanne de Bruijn, Benjamin Wainwright, Scott Turner Schofield