Rusya, vatandaşlık ve oturum izin şartlarını kolaylaştırıyor

Rusya, vatandaşlık ve oturum izni şartlarını kolaylaştırıyor

Rusya, vatandaşlık ve oturum izin şartlarını kolaylaştırıyor. Rusya, gittikçe azalan işgücü ve nüfus açığına bir çözüm bulabilmek için oturum izinleri ve vatandaşlık ile ilgili birtakım düzenlemeler yapma hazırlığı içerisinde.
Yurtdışında yaşayan Rus kökenlilerin anavatana dönüşümü teşvik amaçlı olan yeni politikalardan, birtakım yeni düzenlemelerle birlikte yabancıların da kısmen yararlanmaları planlanıyor.

Rusya İçişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gorovoy, üniversiteyi Rusya’da okuyarak “üst düzey başarı” ile tamamlayan yabancıların da basitleştirilmiş usulle vatandaşlık almalarının öngörüldüğünü söylüyor. Gorovoy, bu durumda olanların dil ve kültürü de iyi bildikleri için Rusya’ya maksimum entegre olma şansına sahip olduklarını belirtiyor.

Gorovoy, oturum ve vatandaşlık izni verilecekler içerisinde ülkenin ihtiyaç duyduğu 70 meslek için öncelik tanınacağını söylüyor. Bunlar; öğretmen, sağlık görevlisi, IT teknolojileri, petrol ve doğalgaz sanayi gibi alanlar.

Aynı zamanda, Rusya’da yalnızca bu yıl göçmen yasasına ilişkin 600 binden fazla ihlal yaşandığı, 200 bin kişinin ülkeye girişinin 3- 5 yıl arası süreyle yasaklandığı belirtiliyor.

Vatandaşlık ve oturum iznini genel olarak Rus kökenliler, kısmen yabancılar için kolaylaştıracak önerilerin hükümetin gündemine sunulduğu da bildiriliyor.