Caravaggio’nun acı ve zevk sahnelerine davetlisiniz

Caravaggio (Michelangelo Merisi) (Italian, Milan or Caravaggio 1571–1610 Porto Ercole) The Musicians, ca. 1595 Oil on canvas; 36 1/4 x 46 5/8 in. (92.1 x 118.4 cm) The Metropolitan Museum of Art, New York, Rogers Fund, 1952 (52.81) http://www.metmuseum.org/Collections/search-the-collections/435844

Sanatseverler, Roma’da farklı bir gösteride İtalyan ressam Caravaggio’nun acı ve zevk sahnelerine dalmaya davet ediliyor. Sergide tuval resimler bulunmuyor.

Video sanatçıları, ateşli Barok ustasının, kırbaçlanan İsa, kadeh sunan Bacchus ve yılan başlı saçlı canavar Medusa resimlerini Palazzo delle Esposizioni galerisinin duvarlarına yansıttılar.

Ziyaretçiler, göz kamaştırıcı multimedya ekranda, sanatçının 57 eserinde beliren karakterler ile etkileşim içinde karanlıkta dolaşmaya teşvik ediliyor. Euronews’te yer alan habere göre; gösteri boyunca yüksek tanımlı video teknolojisi, ses efektleri, müzik ve hatta koku aromaları içine dalınarak sergi geziliyor.

Sanat Tarihçisi Claudio Strinati, bu müstesna sergiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bir sergi gezdiğinizde, eserlerle ilgili bilgilerin yazıldığı galeri notlarına bağlı olarak, resimleri, heykelleri görürsünüz, hepsi bu. Bunun yerine, burada bir uyarıcı var. Uzak dünyadan gezegenimize gelen karakterlerin kendiliğinden ortaya çıkan görüntüleri.”

Gerçek adı Michelangelo Merisi olan Caravaggio, ışık ve gölge sanatı olarak bilinen zıt ışık ve karanlık Barok resim tekniğine öncülük etmiştir. 1600 yılında Roma sanat sahnesinde boy gösteren sanatçı zamanının en büyük İtalyan ressamı kabul edildi. Caravaggio, şiddetli, kaotik bir hayat sürdü ve henüz 38 yaşında iken öldü.

Claudio Strinati: “Caravaggio, karakterlerin ve insanların ressamı. Gösteri, karakterlerin üzerine büyüteçlerle odaklanıyor. Resimde bulundukları durumdan onları izole ediyor. Bu da araştırmacılar ve hatta sanat tarihi öğrencileri için, orijinal bir sanat çalışmasına bakılırken her zaman fark edilmeyen belirli ayrıntılara, dikkatlerini vermelerini mümkün kılıyor.”
Caravaggio, hayatı boyunca esrarengiz büyüleyici, isyankar ve tehlikeli kabul edildi. Bu özellikleri, Roma meyhaneleri, sokakları, kutsal mekanları arasındaki hayatları yansıttığı sanat eserlerinde sürekli görüldü. Caravaggio sergisi, 3 Temmuz 2016 tarihine kadar Roma Palazzo delle Esposizioni’de ziyaret edilebilir.

Görsel: Caravaggio (Italian, Milan or Caravaggio 1571–1610 Porto Ercole)
The Musicians, ca. 1595
Oil on canvas; 36 1/4 x 46 5/8 in. (92.1 x 118.4 cm)
The Metropolitan Museum of Art, New York, Rogers Fund, 1952 (52.81)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.