Hollanda, Rembrandt için para topluyor

Rembrandt_

Amsterdam’daki Hollanda Kraliyet Müzesi, başta Hollanda olmak üzere Avrupa sanat tarihinin öne önemli figürlerinden Rembrandt’a ait 2 tabloyu rekor bir ücret karşılığında koleksiyonuna katmaya hazırlanıyor. Dünyanın en zengin ailelerinden Rothchild’lerin elinde bulunan tablolar için, Kraliyet Müzesi 160 milyon euro toplamaya çalışıyor.

Rembrandt’ın ilk dönem çalışmalarının en iyileri olarak sayılan tablolar hakkında konuşan Rembrandt uzmanlarından Michael Franks, 1634 tarihli tabloların Amsterdam’ın seçkin ailelerinden birinin kızı Oopjen Coppit ile kocası Maarten Solmans’ın düğün portleri olduğunu ve ressamın diğer eserlerinden oldukça farklı olduğunu belirtti. Franks, “Portlerdeki söz konusu kişiler baştan aşağı büyük bir titizlik ve ayrıntıyla resmedilmiş, bu açıdan Rembrandt’ın diğer eserlerinden ayrılıyor” derken, Fransızların ülkedeki sanat eserlerinin yurt dışına çıkışına sıcak bakmamasına istinaden bu gelişmeyi şaşırtıcı bulduğunu ve bu tabloları özellikle Louvre Müzesi’nin almak isteyeceğini öne sürdü.

160 milyon euroyu toplamaya çalışan Amsterdam Kraliyet Müzesi, bu tabloları ‘onur bölümü’nde sergilemeyi planlıyor. Hollanda’nın 1997’de, ABD’li bir koleksiyonerden 37 milyon euroya satın aldığı Piet Mondriaan imzalı Victory Boogie Woogie ülkenin en pahalı tablosu olmuştu. Hollanda Kraliyet Müzesi de 2014’te Amsterdamlı heykeltraş Adrian de Vries’in bronz heykeli için 22,5 milyon euro ödemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.