Van Gogh tablosu 135 yıl sonra yeniden yapıldı

Van Gogh tablosu 135 yıl sonra yeniden yapıldı. Gizli bir Vincent Van Gogh tablosu, üzeri kapatıldıktan 135 yıldan fazla bir süre sonra yapay zeka kullanılarak yeniden oluşturuldu.

İki erkek güreşçinin resmi, 10 yıl önce sanatçının bir natürmort resminin altında keşfedildi. Hollanda’da Kroller-Muller Müzesi’nde sergilenen 1886 tarihli “Güller ve Çayır Çiçekleri” tablosunun arkasında “İki Güreşçi” bulundu. Daha önce röntgen teknolojisi tabloyu ortaya çıkarırken, University College London’dan bilim insanları şimdi onu Van Gogh’un kendi tarzında ve renkli olarak hayata geçirdiler.

Van Gogh’un daha önce güreşçileri içeren bir tablodan söz ettiği ve 1886’da kardeşine yazdığı bir mektupta, “Bu hafta iki çıplak gövdeli büyük bir şey çizdim; iki güreşçi. Bunu yapmayı gerçekten seviyorum” diye belirttiğine dikkat çekildi. Sanatçının Antwerp’te okurken yaptığı düşünülen bu tablo, 2012’de keşfedilene kadar kayıp ya da yok sayıldı.

YAPAY ZEKA İLE YENİDEN YAPILDI

Gizli tabloları hayata geçirmek için yapay zeka, spektroskopi ve 3D baskı kullanan bir girişim olan Oxia Palus, “İki Güreşçi” tablosunun yeniden yaratılmasına katkı sağladı.

Fizikçi George Cann ve sanatçı Jesper Eriksson ile birlikte çalışmalara öncülük eden University College London’da sinirbilimci Anthony Bourached, orijinal resmin nasıl görünebileceğini denemek ve çözmek için bir algoritma geliştirdiklerini söyledi:

“Orijinal tabloya ne kadar benzediğini bu noktada söylemek imkansız çünkü bu konuda bilgi yok. Bence çok inandırıcı; şu anki teknolojiyle elde edebileceğimiz açık ara en iyi tahmin” dedi.

Sanatçıların, tuvallerini para biriktirmek veya mutsuz olduğu işleri gizlemek için yeniden kullandığı biliniyor. Bu yılın başlarında da İskoçya Ulusal Galerisi’nde bir Van Gogh otoportresi diğerinin arkasına gizlenmiş olarak bulunmuştu. Rekreasyon, eylül başında Louvre’da sergilenecek.