Van Gogh üniversitede kaldı

Van_Gogh

Mahkeme, Rus soylusu Pierre Konovalov’un Yale Üniversitesi’nde sergilenen tablonun kendisine ait olduğunu ileri sürüp başlattığı hukuk mücadelesinde üniversite lehine karar verdi. ABD’de bir yüksek mahkeme, Hollandalı Ressam Vincent van Gogh’un ünlü “Kafede Akşam” tablosunun mülkiyetinin kime ait olduğu yönündeki tartışmaya son noktayı koydu.

ABD Yüksek Temyiz Mahkemesi, Rus soylusu Pierre Konovalov’un Yale Üniversitesi’nde sergilenen tablonun kendisine ait olduğunu ileri sürüp başlattığı hukuk mücadelesinde üniversite lehine karar verdi. Tablo 1961 yılında üniversite tarafından satın alınmıştı. Konovalov ise tablonun büyük büyükbabası tarafından 1908’de satın alındığını ancak 1915’teki Rus devrimi sırasında tabloya el konulduğunu iddia etti. Amerikan mahkemesi ise iddiaların doğruluğunu kanıtlamanın imkânsız olduğuna ve 200 milyon dolarlık tablonun üniversitede kalmasına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.