Van Gogh’un ‘psikoz’ olduğu ispatlandı

vincent-van-gogh

Amsterdam Üniversitesi’nce yapılan son araştırma ünlü ressamın hayatının son bir buçuk yılında tekrar eden bir ‘psikoz’dan mustarip olduğunu ortaya koydu.

Hollandalı ressam Vincent van Gogh ile ilgili olarak ülkenin başkentindeki Amsterdam Üniversitesi’nce yapılan son araştırma, ressamın hayatının son bir buçuk yılında tekrar eden bir ‘psikoz’dan mustarip olduğunu ortaya koydu.

Sanatçının kendisini kulağını kesmeye kadar götüren 1888 tarihli olayın da yer aldığı akademik rapor, bu olayın stres ve alkolün etkisiyle meydana geldiğini belgeledi. Temmuz 1890’da kendini silahla öldürmek suretiyle intihara teşebbüs eden sanatçı hakkında, ‘şizofreni, ikili duygudurum bozukluğu ve frengi’ gibi türlü sağlık bozukluğu nedenleri ileri sürülmüştü.

1 thought on “Van Gogh’un ‘psikoz’ olduğu ispatlandı

    Nakkase

    (30/10/2016 - 10:11)

    Sanata ve dünyaya değer katmış pek çok ünlü isimde bu tür sağlık bozuklukları olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Mesala Abraham Lincoln çok ağır bir depresyon geçirmiştir(sanat dünyasıyla ilgisi pek olmasada ünlü, tanınmış ve dünyanın kaderini etkileyen biri olduğu için örnek olarak veriyorum). Geçirdiği depresyonun ise empati kabiliyetini geliştirerek kölelik ile ilgili düşüncelerinin olgunlaşmasını ve böylece köleliğin kaldırılmasını sağlayan alt yapıyı oluşturmuştur.

    Sanat dünyasındaki isimler de böyledir. Beyindeki farklı işleyiş tıpkı gelişen empati kabiliyeti gibi estetik algılarda da farklılaşma yaratmış ve sanatta çığır açmıştır. Tabi tüm sanatçıların bu tür sağlık sorunları olduğunu iddia ediyor değilim. Algıda seçicilik, gelişmiş estetik anlayış ve sanat akımları bakımından öngörü gibi pek çok nitelik sahibi olan sanatçıların bu tür sağlık sorunlarıyla ilgilisi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.