Banksy'nin yaptığı Prenses Diana banknotu Bristih Museum'da

Banksy’nin yaptığı Prenses Diana banknotu Bristih Museum’da

Banksy’nin yaptığı Prenses Diana banknotu Bristih Museum’da. Banksy, başta İngiltere olmak üzere değişik ülkelerde yaptığı dünyayı ve düzeni eleştiren duvar resimleriyle ünlenen sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı bir çeşit imzasıdır.

Bansky’nin 2004 yılında çizdiği bu eserinde, İngiliz Sterlini’ndeki resim ve isimleri değiştiriyor. 10 sterlinin üzerindeki Kraliçe Elizabeth yerine Prenses Diana’nın resmini koyuyor, ‘Bank of England’ yerine de ‘Banksy of England’ yazıyor.

İngiliz sokak sanatçı Banksy’nin 2004 yılında yaptığı ve üzerinde Prenses Diana’nın resminin bulunduğu sahte banknot Bristih Museum koleksiyonuna girdi.

10 sterlinlik sahte banknot ünlü İngiliz sanatçının British Museum’un koleksiyonuna giren ilk eseri oldu. Di-faced Tenner adlı eser 2004 senesinde Banksy tarafından binlerce banknot olarak üretildi.

Modern para adlı bölümün küratörü Tom Hockenhull, eserin Banksy tarafından fotokopiyle belirterek, başkalarının da fotokopi çekmediğinin garantisi olmadığını, dolayısıyla müzedeki kopyanın Banksy’e ait olup olmadığını bilemediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.