Financial Times: İstanbul'da sanat ekinlikleri için yaşanılabilir

Financial Times: İstanbul’da sanat ekinlikleri için yaşanılabilir

Financial Times: İstanbul’da sanat ekinlikleri için yaşanılabilir. İngiliz Financial Times gazetesinde yayınlanan “İstanbul’da yaşamak için 5 neden” başlıklı yazınn ilk sırasında 16. İstanbul Bienali ile İstanbul Modern yer alıyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre; İstanbul Boğazı’nın Asya ve Avrupa kıtalarını birleştirdiği ve köklü tarihi, coğrafyası, farklı kültürleriyle dikkat çektiği belirtildi. İstanbul’un çağdaş sanat merkezi olduğunu, “Boğaz kıyısında yer alan, şehrin modern sanat müzesi İstanbul Modern, uluslararası üne sahip mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan milyonlarca dolarlık bir yenilemeden geçiyor. Kapılarını 2021’de yeniden açana kadar, sanatseverlerin müzenin koleksiyonlarını ve sergileri Beyoğlu’na bir kilometre mesafedeki geçici mekanda görebilecek” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda, uluslararası sanat takviminde yer alan en önemli etkinliklerden birinin ise İstanbul sanat etkinlikleri içindeki İstanbul Bienali olduğu belirtilirken “İstanbul Bienali, bu yıl 14 Eylül-10 Kasım arasında gerçekleşecek. 1987’de başlayan ve bu yıl 16.sı gerçekleşecek bienal, Türkiye ve dünyadan çağdaş sanatçıları tanıtıyor” görüşlerine yer verildi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 16. İstanbul Bienali, The Telegraph’ın da bulunduğu dünyanın önde gelen yayınları tarafından 2019’da görülmesi gereken sanat etkinlikleri arasında gösterilmişti. Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud’un küratörlüğünde yapılan bienal, “Yedinci Kıta” başlığıyla gerçekleştirilecek.

İstanbul için açılan bir başka başlıkta ise simitten geleneksel kahvaltıya, pideden kebaba İstanbul’un yemek kültürü ele alındı. “Keyif” kelimesinin Türkçe anlamına da dikkatin çekildiği yazıda dördüncü sırada, “Keyif, İstanbul’un evlerinde ve kafelerinde oldukça ciddiye alınan ulusal bir zaman değerlendirme biçimi. Herkesin keyif alma biçimi farklı olsa da çay içmek ve baklava yemek genellikle keyif almanın ortak paylaşımı” olduğu ifade edildi.

Haberi yazan Jessie Williams, günümüzün bazı modern tasarımlarının yanında Ayasofya, Sultanahmet Camisi ve Topkapı Sarayı gibi mekanlarda köklü tarihi geçmişin görülebildiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.