http://www.artcityculture.com/seyahat/bir-doga-soleni-buyulu-kuzey-isiklari/

Kuzey ışıklarından Işık Senfonisi yaratıldı

Kuzey ışıklarından Işık Senfonisi yaratıldı. Bu sayede tarihte ilk defa Kuzey Işıkları’nın ses bulduğu Sound of Light senfonisi, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki ünlü Brahms Hall’da yine Shearman’ın şefliğinde Synchron Stage Orchestra tarafından bir konserle sahnelendi.

Huawei bir süre önce sunduğu Mate 20 Pro akıllı telefonun güçlü yapay zeka yeteneklerini göstermek için ünlü sanatçılarla ile birlikte daha önce hiç yapılmamış bir projeye imza attıŞirket, teknoloji ve sanatı birleştirerek en muhteşem doğa olaylarından biri olan Kuzey Işıkları’nı sese dönüştürerek bir Işık Senfonisi yarattı.

Sound of Light (Işığın Sesi) ismi verilen projede yapay zekaya, görüntüleri sese dönüştürmek ve okumak üzerine insanlar tarafından aylar süren bir eğitim verildi.

Kuzey ışıklarından Işık Senfonisi yükseldi

Huawei Mate 20 Pro üzerinde çalışan bu yapay zeka programına, daha önceden Norveç’te kaydedilmiş olan Kuzey Işıkları ve bunların nasıl davrandığı, bu ışıkları nasıl yorumlayacağı ve bu yorumu nasıl sese dönüştüreceği öğretildi.

Dünyanın en iyi bestecilerinden ve orkestra şeflerinden James Shearman da senfoniyi düzenledi.

Bu sayede tarihte ilk defa Kuzey Işıkları’nın ses bulduğu Sound of Light senfonisi, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki ünlü Brahms Hall’da yine Shearman’ın şefliğinde Synchron Stage Orchestra tarafından bir konserle sahnelendi.

Şef James Shearman da Sound of Light için amacının bu performansın duygulara hitap ettiği noktaları belirginleştirmek olduğunu, böylece Kuzey Işıklarının ve yapay zekanın, müzik aracılığı ile adeta kendileriyle konuştuklarını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.