Müzayede Evlerinin satış gelirleri geçen yılın altında kaldı

Müzayede Evlerinin satış gelirleri geçen yılın altında kaldı. Christie’s Müzayede Evi’nin satışları geçen yılın altında kaldı. Christie’s toplam satışlarının şimdiye kadarki en iyi yılı olan 2022’deki 8.4 milyar dolardan 2.2 milyar dolar düşüşünü açıkladı.

Müzayede Evlerinin satış gelirleri geçen yılın altında kaldı

Bu yıl 6.2 milyar dolar hasılat elde eden Christie’s’in CEO’su Guillaume Cerutti, 2023’te görülen düşüşün temel nedeninin “zorlu makro ortam” ve “sanat piyasasındaki daralma”ya bağladı. Analiz şirketi ArtTactic de yükselen faiz oranları, enflasyon ve jeopolitik çekişmelerin düşüşte etkili olduğu görüşünde.

Microsoft kurucu ortağı Paul Allen’ın 1.6 milyar ABD dolar değerindeki şaheserlerle dolu koleksiyonunun yokluğunun da önemli bir yeri olduğunu işaret ediyor. Ayrıca Christie’s’in verilerine göre sanat müzayedelerinin yanı sıra mücevher, saat ve diğer lüks malların satış kategorilerinde 45 bin lot satıldı ve bu geçen yıla göre yaklaşık 1000 adet daha az satışa denk düşüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.