Sagrada Familia’ya 137 Yıl Sonra İnşaat İzni Verildi

Sagrada Familia’ya 137 yıl sonra inşaat izni verildi. İspanya’nın Barcelona şehrinin en ünlü mimari yapılarından olan Sagrada Familia’ya 137 yıl sonra inşaat izni çıktı.

Barcelona kenti yönetimi Cuma günü, 137 yıldır inşaatı süren Sagrada Familia‘ya inşaat izni verdi. Şehir planlamacısı Janet Sanz, ünlü mimar Antoni Gaudi‘nin en önemli eserlerinden biri olan ve yapımı günümüzde süren Sagrada Familia’ya 4 milyon 600 bin euro karşılığında inşaat izni verildiğini açıkladı. İznin yedi yıl süreyle geçerli olduğu, inşaatın bu süre içinde bitirilmesi gerektiği bildirildi.

İspanyol resmi makamları inşaatına 1882’de başlanan ve Gaudi’nin 1883’te devraldığı projenin inşaat izni olmadığını ancak 2016’da fark etmişti. Gaudi projeye başladıktan 3 yıl sonra izin için başvurmuş ama başvurusuna cevp alamamıştı. Ünlü mimar Gaudi yine de inşaata devam etmişti.

Gaudi, Haziran 1926’da bir tramvay kazasında yaşamını kaybetti. Hayatını adadığı Sagrada Familia’nın inşaatının, ünlü mimarın 100’üncü ölüm yıldönümünde tamamlanması bekleniyor.

Verilen izne göre Sagrada Familia’nın yüksekliğinin 172 metreden fazla olmaması şartı bulunuyor. Projenin bütçesi ise 374 milyon euro olarak belirlendi. İnşaatın bütçesi bağış paraları ve giriş ücretleriyle karşılandı. Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau çevre düzenleme ve binanın bakımı için ek olarak 36 milyon euroluk bütçe için onay aldı.

UNECSO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Sagrada Familia, Barcelona’nın en çok turist çeken yapılarından biri olarak gösteriliyor. Sagrada Familia’yı 2017 yılında 4,5 milyon kişi ziyaret etmişti.