Dünyanın en Romantik Müzeleri

Dünyanın en Romantik Müzeleri. 14 Şubat Sevgililer Günü için The Telegraph Gazetesi ziyaret edebileceğiz en romantik müzeler listesini  hazırladı. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan ve farklı kategorilerdeki bu müzeleri detaylarıyla okuyabilirsiniz.

Rodin Müzesi, Paris

Yakın zamanda kapsamlı bir restorasyon sonrasında tekrar ziyarete açıldı. Müzede ünlü heykeltıraş ve ressam Auguste Rodin’in (1840-1917) eserlerinden oluşan bir koleksiyon sergilenir. Auguste’nin son dokuz yılını geçirdiği, 18. yüzyıldan kalma bir malikâne olan Hotel Biron’da yer alan eserler salonlarda kronolojik olarak yer alır.  Aynı zamanda Rodin’in mermer heykeli Öpücüğü ev sahipliği yapmaktadır.

Ca ‘Rezzonico, Venedik

1935 yılında bir görüşmeden sonra Ca’ Rezzpnico 18nci yüzyıl büyük Venedik sanat koleksiyonunu göstermek için Venedik Şehir Konseyi tarafından elde edildi. Çünkü yer yetersizliği onun Correr Müzesi’nde teşhirini engelliyordu.

Ca’ Rezzonico, 1936 yılında halk müzesi olarak açıldı. Bugün Venedik’in en zarif müzelerinden biridir. Bu onun büyük ölçüde eşsiz karakterinden dolayıdır. Burada büyük saraylar için dizayn edilmiş objeler sergilenmektedir.

Picasso Müzesi, Antibes, Fransa

1946 yılında Picasso ve sevgilisi Françoise Gillot Paris’ten ayrılarak Güney Fransa’ya Antibes’e gelirler. Picasso burada fotoğrafçı bir arkadaşı olan Michel Sima’ya rastlar. Michel Sima, ona 14. yüzyılda inşa edilmiş Antibes’deki Grimaldi Sarayı‘ndan bahseder. Bu konuşma sonrası Picasso, Grimaldi Sarayı’na gider ve hayatının bir kısmını burada geçirir. Sarayda kaldığı sürece yaptığı resimler ise bugün bu sarayda sergilenir.

Dünyanın en Romantik Müzeleri

Ermitaj Müzesi, St. Petersburg

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir. Ermitaj Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Müze en çok tablo koleksiyonu bulunması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabında yer alır.

Keats-Shelley House, Roma

Roma’nın en turistik bölgelerinden birinde, İspanyol Merdivenleri’nin hemen yanında, kimsenin dikkatini çekmeyen mütevazi bir ev yer alıyor.  Bu mekan büyük bir trajik son ile sadece 25 yaşında yaşama veda eden romantik dönemin genç ve acı dolu dehası John Keats’in hayatını kaybettiği evdir ve günümüzde edebiyat tarihi meraklılarının, öğrencilerin ve başta Keats ve Romantikler olmak üzere İngiliz Edebiyatı hayranlarının ziyaret ettiği müze olarak varlığını sürdürmektedir.

Belvedere Sarayı, Viyana

Landstrasse´de iki parçadan oluşan barok stilde bir saraydır. Belvedere Sarayı, 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılmışdır. Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşan barok yapılar birbirine çok geniş ve gözalıcı bir bahçe ile bağlıdır. Landstrasse’de bugün müze olarak kullanılan yapılarda çok önemli tarihi tablolar da vardır. Belvedere Sarayı’nın yıldızı Gustav Klimt’in The Kiss ve Judith  tablolarıdır.

Uffizi Gallery, Floransa

Uffizi Galerisi Floransa’daki bir saray ya da palazzo, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir. İki katlı U şeklindeki müzede, dünyaca ünlü tablolar sergilenir. “Uffizi”, İtalyanca “ofisler” demektir. Müzenin bu adı, eskiden burasının Medici ailesi zamanında şehrin yönetim merkezine bir köprüyle bağlı olan ofislerden oluşmasıdır.

The Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum Amsterdam ya da Rijksmuseum Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki parçalar sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt’a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.

Victoria ve Albert Müzesi, Londra

İngiltere’nin Londra şehrinin Royal Borough of Kensington and Chelsea seçim bölgesinin South Kensington bölgesinde bulunan bir müzedir. Bu müze dünyanın en geniş süsleme sanatları ve dizayn içeriğine sahiptir. 4.5 milyon nesnenin üzerinde bir koleksiyona daimi olarak ev sahipliği yapar. İsmi Prince Albert ve Kraliçe Victoria’dan gelmektedir. Müze 1852 senesinde kurulmuştur. Kurulduğundan bu yana alanı 51,000 m²’lik bir genişleme yaşamıştır. Ve 145 galeri fazladan müzeye eklenmiştir. 5.000 yıllık bir sanat koleksiyonuna sahip olan müze eski çağdan günümüze kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Musée de la Vie Romantique, Paris

Hollanda asıllı ressam Ary Scheffer’in 1830’da inşa ettirdiği bir ev olan bu müze aynı zamanda romantizm akımında önemli etkileri olan günlere tanıklık etmiş bir yapıdır. Aynı zamanda girişi ücretsiz bir müzedir. Müze yukarısında Montmartre ve Sacré Coeur’a yürüme mesafesindedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.