Mona Lisa’nın altında yatan diğer yüzü açıklamaktan kaçınıyorlar

 

Photo: Business Wire
Photo: Business Wire

Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa’nın altında başka birine ait gizli bir portre bulunduğu iddia edildi. Fransız bilimci Pascal Cotte tablo üzerinde denediği yansıtıcı ışık teknolojisiyle resmin altında daha önce çizilmiş bir portre bulduğunu açıkladı.

BBC’nin haberine göre; Cotte tabloyu analiz edebilmek için ışık teknolojisiyle 10 yıldan fazla bir süre çalışmış. Fransız bilimciye göre tablonun altındaki resimde yan dönmüş birinin yüzü var. Mona Lisa tablosunun sergilendiği Louvre Müzesi iddialar konusunda yorum yapmaktan kaçınıyor. Paris’te Lumiere Technology şirketinin kurucularından Cotte 2004 yılında Louvre Müzesi’nden tabloyu incelemek için izin almıştı.

Mona Lisa’yı incelemek için Tabaka Büyütme Metodu olarak adlandırdığı bir yöntemi kullanan Cotte, resmin üstüne bir dizi yoğun ışık yansıtıyor. Bir kamera yansıyan ışığın ölçülerini alıyor ve bu ölçülerden Cotte tablonun katmanları arasında neler bulunduğunu çözebiliyor. Mona Lisa yarım asır boyunca çeşitli bilimsel incelemelerden geçti. Ancak Cotte kendi tekniğiyle tabloya daha derin bakılabildiğini savunuyor.

“Boyanın katmanları arasında ne olduğunu analiz edebiliriz. Tablonun tüm tabakalarını bir soğan gibi soyabilir böylece tablonun yaratımındaki kronolojiyi yeniden yapılandırabiliriz” diyor Cotte.

Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu üzerinde 1503 ile 1517 yılları arasında çalıştığı tahmin ediliyor. Mona Lisa’nın kimliği konusunda uzun tartışmalar yaşansa da yüz yıllar boyunca tablodaki kadının Floransalı ipek tüccarının eşi Lisa Gherardini olduğuna inanıldı.

Cotte ise bu teoriye katılmıyor. Tablonun altında ortaya çıkan portre Da Vinci’nin orijinal Lisa’sı ancak 500 yıldan fazla bir süredir Mona Lisa ismini alan kişi ise farklı bir kadın. “Lisa Gherardini’yi yeniden oluşturunca bugünkü Mona Lisa’dan çok farklı bir portreyle karşılaştım. Bu aynı kadın değil” diyor Cotte.

Cotte ayrıca tablonun altında biri daha büyük kafalı daha küçük ağızlı, diğeri Madonna tarzı iki portre taslağı daha bulduğunu iddia etti. Cotte’nin iddiaları Da Vinci uzmanları arasında tartışma yarattı. Oxford Üniversitesi’nden emekli Sanat Tarihi Profesörü Martin Kemp, Cotte’nin teorisine katılmıyor.

“Cotte’nin bulduğu görüntüler Leonardo’nun ne düşündüğünü göstermek açısından dahiyane. Ama bir resmin tablonun altında saklandığı fikri savunulamaz. Ben bunların farklı portreleri temsil eden gizli aşamalar olduğunu düşünmüyorum. Bu daha çok süregelen evrimsel bir süreç. Mona Lisa’nın Lisa olduğuna inanıyorum” diyor Kemp.

3 thoughts on “Mona Lisa’nın altında yatan diğer yüzü açıklamaktan kaçınıyorlar

  madametlibutlu

  (18/12/2015 - 13:54)

  Reblogged this on MADAMETLİBUTLU and commented:
  Okumaktan en zevk aldığım, her seferinde beni öğrenmeye araştırmaya iten bloglardan biri ve yine mükemmel bir yazı. Mutlaka okuyun ve takip edin.

   nazli1

   (18/12/2015 - 18:33)

   Çok teşekkür ederim, eksik olmayın. Tüm amacım bilgiyi,kültürü,sanatı, haberi ulaştırmak. Devam da edeceğim. Sevgiler…

  kutuphanem

  (24/12/2015 - 10:35)

  Cotte’nin yaptığı çalışma, kullandığı teknik ve elde edilen bulgular olağanüstü.

  Bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.