2018'de en çok ziyaret edilen müzeler açıklandı

Munch Müzesi’nde 47 eser kayboldu

Munch Müzesi’nde 47 eser kayboldu. Norveç’in başkenti Oslo’daki ressam Edvard Munch’ten ismini alan Munch Müzesi’nde yapılan araştırma sonunda, müze envanterindeki 47 tablonun kaybolduğu anlaşıldı.

Dagbladet gazetesinin haberine göre kaybolan tablolar arasında Norveçli ressam Edward Munch‘ün 6 eserinin de olduğu belirtildi. Munch’un mirasçıları bu durumu üzüntüyle karşıladıklarını ve kültürel mirasın daha dikkatli korunması gerektiğini bildirirken, müze müdürü Stein Olav Henrichsen söz konusu tabloların kayıp olduğunu fark etmediklerini açıklayarak daha da büyük bir tartışmanın başlamasına sebep olabilecek bir açıklamada bulundu.

Edward Munch Kimdir?

Edvard Munch, 12 Aralık 1863 tarihinde Oslo’nun kuzeyinde dünyaya geldi. Edward Munch, kıskançlığın, gizli sevgilerin, ölümün ve hüznün ressamıdır.
Edvard Munch, Çığlık isimli eseriyle tanınmış Norveçli ekspresyonist ressam. Resimlerinde ruhsal ve duygusal konuları işlediği resimleriyle tanındı. Alman dışavurumculuk akımının gelişmesine önemli katkıları oldu.

Hayatın Frizleri adlı serinin bir parçası olan Çığlık (1893 ilk adı ile Umutsuzluk), tablosunda Munch hayat, aşk, korku, ölüm ve melankoli gibi öğeleri işledi.

Tabloları onun tüm ruhsal öğelerinin bulunduğu bir sahadır. Alman resim sanatını da etkilemiştir.
Eserlerindeki ortam bu yüzden şeytani ve görkemlidir. Aynı zamanda ürkütücü, karanlık ve huzursuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.