Sanat tarihinin en iyi sanatçılarının en kötü sanat eserleri

Sanat tarihinin en iyi sanatçılarının en kötü sanat eserleri

Sanat tarihinin en iyi sanatçılarının en kötü sanat eserleri. Sistine Şapeli tavanının veya “The Starry Night”ın (1889) arkasındaki usta ellerin nasıl akıl almaz bir şey yaratabildiğine şaşırmak gibi… ama sanat tarihinin usta ressamları bile oldukça korkunç hatalar yapabilirler.
Aşırı boyanmış resimler, perspektif ve anatomik yanlış yorumlamalar. Aşağıda dünyanın en sevilen sanatçılarının yapmış oldukları küçük yanlışları inceliyoruz.

CNN International, sanat tarihinin en iyi sanatçılarının yaptıkları en kusurlu eserleri yayınladı. Bu listede Michelangelo’dan Rembrandt’a, Goya’ya kadar dünyaca ünlü sanatçılara ait en kötü sanat eserleri yer alıyor.

Night- Michelangelo


Giuliano de ‘Medici’nin mezarını taçlandırmak için yapılan “Gece” uyuyan bir kadının görkemli alegorik bir heykeli. Michelangelo’nun kadınlarının çoğu gibi “Gece” de erkek arkadaşı “Gün”e benzeyen kaslı bir boyuta sahip. Ancak Michelangelo’nun muazzam maharetine rağmen konu kadının göğüslerine geldiğinde şok edici bir şekilde dikkatsizdi.

Stone Operation – Rembrandt

Bir cerrah elinde neşterle hastanın yumruklarını acımasızca sıkmasına ve sıkmasına neden olur. Bu nahoş eser, Rembrandt’ın 18 yaşındayken yaptığı beş alegorik resim setinden oluşan “Beş Duyu Serisi”ne ait bir tablo. 

Sanat Tarihinin En Kötü Sanat Eserleri

The Overturned Bouquet – Abraham Mignon


“The Overturned Bouquet”, bir devrilme sahnesi. Resmi daha yakından incelemek gerekirse, resmin boğucu bir karşıtlığını ortaya koyuyor: fare kapanı ile bir tıslayan kedi. Çiçeklerin ve kelebeklerin gerçekçiliğinin aksine, kedi daha çok yarasa kulaklarına, bir insanın burnuna ve çığlık atan bir maymunun ağzına sahip.

El tío Paquete – Francisco de Goya


Romantik dönemin en büyük İspanyol ressamı olarak kabul edilen Francisco de Goya 
Madrid’de tanınmış bir kör şarkıcı ve gitarist olan Tío Paquete’nun bir portresi. Ancak Goya’nın tasvirine göre, Tío Paquete, gülen suratı karanlıkta oldukça çirkin.

Fishing- Édouard Manet


Manet’in bu şaşırtıcı derecede özensiz peyzajında balıkçılar nehirdeki küçük bir teknede işbaşındalar. Arka planda ise donuk bir gökkuşağı ve uzun bir çan kulesi. Merkezi kompozisyonun orantısız ölçeği “Balıkçılık”ı çok zayıf kılmış görünüyor.

Sanat Tarihinin En İyi Sanatçıları En Kötü Eserleri Yaptı

The Potato Eaters – Vincent van Gogh


Vincent van Gogh‘un ilk önemli resmi olarak kabul edilmesine rağmen, “Patates Yiyenler” Van Gogh’un daha sonradan üreteceği etkileyici sanat eserlerinden oldukça uzak. Van Gogh kariyerinin bu aşamasında dokuya, renge veya portreye hakim değildi ve bu köylülerin şekilsiz kafaları, çirkin yüzleri, sert ve dengesiz bir kompozisyon oluşturuyor.

Marcelle Aron – Édouard Vuillard


Édouard Vuillard resmin dekoratif işlevini yükseltmek isteyen özel bir Post-Empresyonist grubu olan Nabis’in önemli bir üyesiydi . Vuillard tarzı, büyük ölçüde süslü kumaşların (duvar kağıdı, elbiseler, yatak örtüleri) düz, basitleştirilmiş insan figürleriyle uyumlu bir şekilde birbirine bitişik olduğu iç mekan sahneleri ile karakterize edilir.

1914’ten kalma “Marcelle Aron 19. yüzyılda üretilen resim ve baskılarının büyüsü ve vizyonundan yoksun bir resim. Vuillard’ın daha sonraki çalışmaları azim eksikliğinden dolayı eleştirmenler tarafından reddedilmiş olsa da bu portresi tartışmalı bir şekilde çok iddialı.

Angry Dog – Edvard Munch


İnsan umutsuzluğunun üzücü derinliklerini bu kadar kusursuz bir şekilde yakalayan bir sanatçı için “Angry Dog”, Edvard Munch ‘un çalışmalarının şaşırtıcı bir kombinasyonu. Munch, komşusunun köpeği olan Rolle ile sorunlu bir ilişki kurdu ve bu durum sanatçıyı birkaç düzensiz karalama yapmaya zorladı. Rolle’nin yeni sahibine göre, bir önceki sahibi Rolle’yi ihmal etmiş, agresif eğilimlerle onu yanlış bir ruh haline getirmişti. Rolle’nin bu hırçın durumu Munch’un gündelik yaşamının düzenli bir konu olmuş. Bu eser Rolle’yi sert, hırçın ve agresif bir canlı haline getiriyor.