Munch’ün ‘Çığlık’ Tablosu Toplumsal Mesaj Vermeye Çalışıyor

Munch’ün ‘Çığlık’ Tablosu Toplumsal Mesaj Vermeye Çalışıyor

Munch’ün ‘Çığlık’ tablosu toplumsal mesaj vermeye çalışıyor. Çığlık veya orijinal ismiyle Skrik, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yapılan 1893 tarihli tablo. Sanat Tarihi’nde orijinal adı Boğuntu’dur. Birçok eleştirmene göre Munch’un en önemli çalışmasıdır.


CNN International’in haberine göre ekspresyonist akımın önemli temsilcilerinden Edvard Munch’ün eserlerinin yer alacağı, Londra’da açılacak serginin küratörü Giulia Bartrum, tablonun Norveçli ressamın iç dünyasını yansıttığına belirtti. British Museum’un ev sahipliği yapacağı, 11 Nisan’da açılacak sergi öncesinde yapıtla ilgili yorum yapan Bartrum, Munch’ün Norveç’in başkenti Oslo’daki gün batımından etkilendiğini söyledi.

“Kan kırmızısı rengi gökyüzü onu fazlasıyla huzursuz etmiş. Bu yapıt tamamen ressamın psikolojisinin yansıması” diyen Bartrum yapıtın nükleer silahsızlanma gibi çok sayıda kampanya kullanıldığını anımsatarak şunları söyledi: “Görenlerin resimdeki figürün çığlık atan biri olarak yanlış yorumlamaları şaşırtıcı değil. Bu çok normal. Ama Munch kesinlikle kendi duygularını ifade ediyor ve toplumsal bir mesaj vermeye çalışmıyor. Zaten kendisi de yaşadığı süre içinde eserinin kontrolünden çıktığı kaygısını taşımış ki o dönemde reprodüksiyon yaygın değildi.”

‘Edvard Munch: Love and Angst’ adlı sergi 21 Temmuz’da sona erecek.