Orsay Müzesi’nde kısa bir gezinti yapmak ister misiniz?

Orsay Müzesi Paris’te bulunan bir devlet müzesi. Seine Nehri’nin sol tarafında bulunan eski bir tren garı.  Müze binası ilk olarak Paris Evrensel Sergisi için tren istasyonu olarak yapılmış.

Yıllar içinde işlevini tamamlayan bina yıllarca başka amaçlar için değerlendirilmiş. Yıllar içinde işlevini tamamlayan bina yıllarca başka amaçlar için değerlendirilmiş.

Orsay Müzesi’nde kısa bir gezinti yapmak ister misiniz?

Müzenin binası 1898-1900 yıllarında tamamlanmış. Müze Monet, Degas, Renoir, Cezzane, Van Gogh, Paul Gauguin, Sisley, Gustave Courbet , Jean François Millet , Henri Fantin Latour gibi emperyonist ressamların eserlerinin bulunduğu büyük bir izlenimcilik koleksiyonuna sahiptir.

Bu koleksiyonlar müzenin 1986’taki açılışına kadar Nationale du Jeu de Paume’de sergiye açıktı. Günümüzde Orsay Müzesi şehrin en önemli ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Orsay Müzesi’nde 2000 resim ve 600 heykel bulunuyor.  Müzeye Solferino metro durağıyla ulaşılabilir. Müzeye giriş her ayın ilk Pazar günü ücretsiz.

Müzede çekmiş olduğum fotoğraflar sayesinde  Orsay Müzesi’nde bulunan bazı eserleri görebilir, kısa bir müze turu yapabilirsiniz. Belki şu anda müzede olmayabilirsiniz ancak dünyanın en değerli, nadide parçalarını izleyebilirsiniz.