Rönesans ressamlarının bitmemiş eserleri sergileniyor

Rubens, “Henry IV at the Battle of Ivry,” c. 1628–30, Rubenshuis, Antwerp
Rubens, “Henry IV at the Battle of Ivry,” c. 1628–30, Rubenshuis, Antwerp

Metropolitan Müzesi, Hindistanlı sanatçı Muhammedi’nin dünden bugüne eserleri ile Rönesans’tan günümüze birçok usta sanatçının tamamlanmamış yapıtlarını bir araya topladı

ABD’nin New York kentindeki Metropolitan Müzesi, yeni açtığı Met Breuer Müzesi’nde, Hindistanlı sanatçı Nesrin Muhammedi’nin ABD’deki ilk retrospektifi ile Rönesans’tan günümüze, birçok usta sanatçının “Bitmemiş (Unfinished)” eserlerini bir araya topladı.

Marcel Breuer binasında yeni hizmete giren Met Breuer Müzesi’nde açılacak ilk sergi, basına ve müze üyesi sanatseverlere tanıtıldı.Küratörlüğünü Met Modern ve Çağdaş Sanat Bölümü Başkanı Sheena Wagstaff’ın yaptığı “Bitmemiş: Görünürde kalanlara dair düşünceler (Unfinished: Thoughts Left Visible)” adlı sergide, müzenin 3. ve 4. katları Rönesans döneminden günümüze usta sanatçıların bitmemiş eserlerine ayrıldı.

Burada, Leonardo da Vinci, Rembrandt Harmenszoon van Rijn (Rembrandt), El Greco, Pablo Picasso, Van Gogh, Paul Cezanne, Claude Monet, Gustav Klimt, Andy Warhol, Jackson Pollock, Piet Mondrian, Jean-Michel Basquiat, Titian ve Louise Bourgeois ile günümüz ressamlarından Kerry James Marshall gibi birçok önemli sanatçının tamamlamadığı yapıtları sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Bunun yanında sergide, müzenin 2. katında da Hindistan’ın önde gelen modern sanatçılarından olan ve 1990’da vefat eden Nesrin Muhammedi’nin eserleri görülebilecek. Sergide, dokunaklı hikayesi, yüksek sanatsal yeteneği ve çizimleriyle öne çıkan Muhammedi’nin 130’dan fazla resim, çizim ve sanat yaşamı boyunca çektiği fotoğrafları yer alıyor.

Yüzde 90’ı Rönesans dönemine ait sergideki eserlerin yüzde 40’ı da Metropolitan Müzesi’nin kendi koleksiyonundan seçildi. Yeni müze ve sergiyle ilgili bilgi veren küratör Wagstaff, Met Breuer Müzesi’yle daha manalı sergiler sunmak amacında olduklarını belirtti.

Met’in Direktörü Thomas Campbell de yaptığı açıklamada, Marcel Breuer binasının yeniden hizmete girmesinin New York’un kültürel yaşamında önemli bir bölüm açtığını ifade etti.
Sanatçı Vijay Iyer de müzenin Tony and Amie James Galerisi’nde mart ayı boyunca konser verecek. Sergi, 18 Mart’tan itibaren halka açılacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.