Demonte edilip başka yere kurulabilen konteynerdan stadyum projesi

Demonte edilip başka yere kurulabilen konteynerden stadyum

Modern mimarinin en yeni malzemesi kabul edilen konteynerlerden havuzlar, evler, hatta oteller inşa edilebiliyor. Şimdi sırada demonte edilip başka yere kurulabilen konteynerden stadyum projesi var.

Buna ilk örnek ise Katar’da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası için planlanan ‘Ras Abu Abut Stadyumu’ olacak gibi görünüyor.

Demonte edilip başka yere kurulabilen konteynerden stadyum projesi

Madrid kökenli Fenwick Iribarren Studio’nun tasarladığı stadyum modüler ve takılır-sökülür bir mantıkta inşa edilecek. Stüdyo stadyumlar konusunda acemi değil ama daha önce konteynerler ile çalışmamış. Stadyumun özellikle sökülüp başka bir yere kurulabilir olması talep edilmiş durumda, bu yüzden de konteynerler ideal bir yapı malzemesi haline geliyor. Bunun sebebi de bu stadyumun sadece 2022 FIFA Dünya Kupası etkinlikleri için kullanılacağı gerçeği. Yani aslında Katar’ın normalde bu stadyuma ihtiyacı yok. Çünkü şehirde zaten daha yüksek kapasiteli başka stadyumlar bulunuyor.

Demonte edilip başka yere kurulabilen konteynerdan stadyum projesi

40 bin kişi kapasiteli Ras Abu Abut Stadyumu kupadan sonra, başka şehirlerde spor etkinliklerine ev sahipliği yapabilmesi için demonte edilip götürülecek. İskelet yapısı bile modüler olan stadyumun konteynerlerden oluşması, söküldükten sonra kara yolu ile kolayca taşınabilmesini de sağlayacak. Ayrıca normal stadyum tasarımlarına göre daha az parça ve daha az işçilik gerektireceği için, maliyetinin de daha düşük olması hedeflenmiş.