Van Gogh’un intihar ettiği silahı açık artırmada satıldı

Van Gogh’un intihar ettiği silahı açık artırmada satıldı. Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un kendini öldürürken kullandığı düşünülen silah Paris’te açık artırmayla satışa çıkarıldı. Lefaucheux marka silah 162 bin 500 euroya (yaklaşık 1 milyon 65 bin liraya) satıldı.

Silahı, müzayede evini telefonla arayan özel bir koleksiyoncunun, tahminin 3 katı fiyat ödeyerek aldığı açıklandı. Pas içindeki küçük boy silah 1965 tarihinde, Van Gogh‘un son günlerini geçirdiği Auvers-sur-Oise isimli köyün yakınlarında yaşayan bir çiftçi tarafından bulunmuştu.

Hollandalı izlenimci ressam, 27 Temmuz 1890’da bu köy yakınlarındaki tarlaya yürüdükten sonra bir tabancayla kendisini göğsünden vurmuştu. Tabancanın kuvveti o kadar sınırlıydı ki aldığı yaralar sebebiyle hayatını kaybetmesi günler almıştı. Ölümünün ardından 70 yıl sonra, kaldığı şatonun arkasındaki aynı tarlada, paslanmış bir tabanca bulundu.

Uzmanlar tabancanın 50 ila 80 yıllık olması nedeniyle, aynı silah olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Fakat bulunan silahın Van Gogh‘un kendini öldürdüğü silah olup olmadığı henüz ispatlanmış değil.

Van Gogh Enstitüsü, resmi olarak doğrulanmadığı halde silahın Van Gogh’un ‘intihar silahı’ olarak açık artırmaya çıkarılmasını eleştirerek, “daha çok saygı görmesi gereken bu trajedinin ticarileştirildiği” yorumunda bulundu.

Art Auction isimli müzayede evi ise, tabancaların eşleştiğini doğrulamanın mümkün olmadığını ancak tarihlerin kesişiyor olması nedeniyle bu yöndeki teorilerin güçlendiğini belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.