Berlin Botanik Bahçesi, sihirli bir Noel Bahçesine dönüştü

Berlin Botanik Bahçesi, sihirli bir Noel Bahçesine dönüştü

Berlin Botanik Bahçesi, 7 Ocak’a kadar sihirli bir orman dönüştü. “Büyülü yolculuklar alacakaranlıkla başlar” sloganına uygun bir şekilde aydınlatılan Bahçe’de ışıl ışıl bir Noel atmosferinin tadını çıkarmak mümkün.

Berlin Botanik Bahçesi’nin dışındaki alana toplam 30 istasyondan oluşan bir parkur inşa edildi. Yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki yol üzerinde her gün 16:30 ila 22:00 saatleri arasında büyülü bir yolculuğa çıkmak mümkün.

Berlin Botanik Bahçesi, sihirli bir Noel Bahçesine dönüştü

Aydınlatmada kullanılan yaklaşık 1 buçuk milyon minik lamba ve 3 bin ışık zinciri bahçede harika bir Noel atmosferi yaratıyor. Proje, 8 aylık planlama ve 15 günlük inşa aşamasının ardından hayata geçirilebilmiş. Königin Luise Meydanı yönünden geldiğinizde Kristal Yol başlıyor. Bu güzergah üzerinde ziyaretçiler için farklı istasyonlar da var.

 

Hristiyanların geleneksel “Advent takviminin” 24 kapısının tamamı büyük palmiye evinin önündeki çimenlik üzerinde görülebilir. Rengarenk ışıklandırılmış sera ise dünya üzerindeki en büyük seralardan. Burada yetişen bitkilerin bazıları yaklaşık 150 yaşında.

Burada bir çeşit disco havası esiyor: Ağaçlar, modern Noel müziği ve klasik film müziklerine uygun olarak parlıyor ve ziyaretçileri dans etmeye çağırıyor. Alandaki ışıklandırmanın yüzde yüzü de yenilenebilir enerjilerden sağlanıyor.

 

Noel Baba ve geyikleri burada suyun kenarında bir mola veriyor. Burayı bulmayı başaran ziyaretçiler, bankta Noel Baba’nın yanına oturup güzel bir selfie çekebilirler.

Berlin Botanik Bahçesi Almanya’daki en büyük botanik bahçe. Gizemli bir biçimde ışıklandırılmış Akdeniz Evi de, büyük palmiye evinin etrafındaki 14 seradan biri. Buradaki tüm seralar saat 9:00 ila 15:30 arasında ziyaret edilebiliyor.

Kar tanesi göleti, bu yılki fotoğraf yarışmasına katılmak isteyen tüm ziyaretçilere müthiş bir fırsat sunuyor. İlgilenenler 10 Aralık 2017 tarihine kadar fotoğraflarını https://christmas-garden.de/fotowettbewerb adresinden yükleyebilirler. Yarışmayı kazanan üç fotoğraf Ocak ayında Berlin’deki billboardlarda sergilenecek.

Noel Bahçesi için özel olarak büyük palmiye evinin yanına 300 metrekare büyüklüğünde bir buz pateni pisti yerleştirildi. İsteyenler burada kayabilir. Pateninizi getirmeyi unuttuğunuz takdirde, bir çift pateni 3 euro karşılığında kiralamak mümkün.

Akşamı iç ısıtan bir kamp ateşi etrafında geçirmek ne de güzeldir! Bir de yanında içinizi ısıtacak sıcak bir punsch ve waffle varsa. Alanda karnı acıkanlar, yakındaki Santa Clause’un menüsüne de göz atabilir.

Işık denizinde yolculuk, İngiltere’de 2013 yılından bu yana “Kew’da Christmas” adlı bir ışık festivali ile kutlanıyor. Konsept 2016’da Almanya’ya getirildi ve yüksek giriş ücretlerine rağmen Berlin Botanik Bahçesi’ne 120 bin ziyaretçi çekti. Bu yıl yetişkinler için hafta içi giriş 17, hafta sonuysa 19 euro. Kaynak:DW