Kronborg: Hamlet’in şatosundayım

Kronborg, Danimarka’nın Helsingör şehrinde bulunan bir kale. William Shakespeare’in Hamlet’inde Elsinore olarak ölümsüzleştirilen Kronborg, Kuzey Avrupa’nın en önemli Rönesans kalelerinden biri ve UNESCO’nun Dünya Mirasları listesi’nde (2000) yer alıyor.

Shakespeare’in ünlü oyunu Hamlet’in hikaye edildiği yer burası. Kale, Yeni Zelanda’nın kuzeydoğu ucunda, Danimarka ve İsveç arasındaki boğazda, Øresund’ın en dar noktasında yer alıyor.

William Shakespeare tarafından 1599 ile 1601 yılları arasında yazılan temasında trajedi’yi işleyen Hamlet oyunu burada yazılmış. Danimarka’da geçen oyunda Prens Hamlet’in, kral olan babasını öldürdükten sonra tahta geçen ve annesi Gertrude ile evlenen amcası Claudius ‘tan nasıl intikam aldığını anlatıyor. Oyun renkli bir biçimde kahır dolu kederden, hiddet dolu gazaba geçen gerçek ve yapmacık cinnetin izlediği yolu çizer ve ihanet, intikam, ensest, ahlaksızlık konularını işliyor.

Hamlet, Shakespeare’in en çok merak uyandıran ve ilgiyle okunan eserlerinden biri şüphesiz. Shakespeare’in Hamlet’in ağzından söyledikleri tüm dünyada yüzyıllardır yankılanmakta “Olmak ya da olmamak.” Hamlet yaşamını, yaşamın amacını, ölümü ve ölümün ötesindekileri sorgulamakta ve bu dünyada akıllı, soylu ve iffetli olmanın zorluklarını yansıtıyor.

Kalenin tarihi 1420’de, Danimarka kralı Eric tarafından surların yapılması ile başlıyor. Kral, Baltık Denizi’ne giriş çıkışları kontrol ederek, bir sur yapılmasını istemiş. Kronborg adını 1585’te, Frederick II tarafından, büyük bir Rönesans şatosu olarak yeniden yapıldığında almış. Aynı zamanda Frederick II, şatoda birçok sanatçı ve tiyatro oyuncusunun sahne almasını sağlamış.

Kral George III’un kızkardeşi kraliçe Caroline Mathilde kalede 1772 yılında, mahkum edilmiş. Kraliyet kalesi olarak önemini yitirmesi nedeniyle Kronborg 1785’ten 1922 senesine kadar askeri amaçlar için kullanılmış.

Kalede, uyuyan Ogier heykeli bulunuyor. Arthur efsanesine göre, Ogier the Dane isimli bir Danimarka Kralı, Morgan Le Fay tarafından Avalon’a götürülmüş. Daha sonra geri gelerek tehlike altındaki Fransa’yı kurtarmış ve Kronborg Kalesi’ne dönerek, anavatanının kendisine ihtiyaç duyacağı güne kadar burada uykuya yatmış.

Kronborg Kalesi’nin genel izlenimi; kale sembolik, ticari ve stratejik önemini vurgulayan mimarisi ve konumu ile yakından ilişkili.  Rönesans döneminin olağanüstü bir örneği ve Kuzey Avrupa tarihinde önemli bir rol oynamıştır.

Kronborg Kalesi’nin dış görünümü her zaman iyi korunmuş. Tasarım, yapı malzemesi seçimi ve işçilik bakımından özgünlüğünü sağlamak için önemli çabalar sarf edilmiş. Eşsiz kumtaşı süslemelerinin kopyaları da dahil olmak üzere kalenin cephelerinde sürekli restorasyon gerçekleştiriliyor. Kaledeki tüm çalışmalar, yapı malzemeleri ve tasarımların orijinalline sadık kalınarak ile gerçekleştiriliyor.

Nasıl gidebiliriz diye sorarsanız, ünlü Tivoli Bahçeleri’ni geçtikten sonra büyük bir tren istasyonu bulunuyor. Buradan bir bilet alıp trenle ulaşabilirsiniz ayrıca yardım almak isterseniz de t-shirtlerinin üzerinde “ask me” diye yazan hanımlar bulunuyor. Biletinizi nasıl, nereden alacağınızı sorabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.