Seyahatseverlere renkli ışıklar içerisinde Van Gogh sergisi

Seyahatseverlere renkli ışıklar içerisinde Van Gogh sergisi

Seyahatseverlere renkli ışıklar içerisinde Van Gogh sergisi. Vincent van Gogh, Hollandalı ünlü art izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili kişilerinden biri. On yıldan uzun bir süre içerisinde 860 yağlı boya tablonun olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretmiş ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapmıştır.

Vincet Van Gogh’u 19. yüzyıldan günümüz modern teknolojisiyle buluşturan sergi Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı. Projeksiyon aracılığıyla müzenin duvarlarına yansıtılan Van Gogh’un dev tabloları ışık, renk ve seslerin birleşimiyle sanatseverleri büyülüyor.

Arles’teki Yatak Odası, Yıldızlı Gece, Ayçiçekleri gibi başyapıtların aralarında bulunduğu eserler, dijital teknoloji yardımıyla orijinal tablonun içinden Palais de la Bourse’un duvarlarına yansıtılıyor.

Van Gogh The Immersive Experience adlı dijital sergi sanatseverlere alışık olduğu müze gezmenin ötesinde farklı deneyimler yaşatıyor. Kullanılan 3D teknolojisi sanatseverlere her resmi yakından inceleme fırsatı sağlıyor.

Vincet Van Gogh Hollanda’nın Zundert kasabasında 1853’te dünyaya geldi, 1890’da 37 yaşında hayatını kaybettiğinde ise ardında yüzlerce eser bıraktı. Van Gogh The Immersive Experience sergisi 6 Ocak 2019’a kadar ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.