Seni Seviyorum Barselona

Seni Seviyorum Barselona

Seni Seviyorum Barselona. Kentler, sayısız işlevi yanında yaratıcılığı sergileme alanı olma özelliğine sahip… her insanın içinde yaratıcı bir yan var ama kimi yeteneğini içinde saklıyor, kimi bir dokunuşla yaşadığı çağa renk katıyor.

Barcelona birçok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmış bir kent. Her köşesinden sanat fışkıran bir kent. İki evden biri ya bir müze ya da önemli bir mimari yapı. Aynı Picasso gibi Miro, Dali, Gaudi de Barcelona ile anılıyor. Ve dolayısıyla bu şehirle ilgili hediyelik eşyaların temel teması da modern sanat oluyor. Renkli, cıvıl cıvıl hareketli, sanatla ve Gaudi’nin eserleriyle süslü bir şehir… Her sokağından, meydanından ayrı bir güzellik, tarih, sanat fışkırıyor. Modernizmin öncüsü Gaudi, Art Nouveau’nun çılgın uygulayıcısı nakış gibi işlemiş adeta Barcelona’yı…

Seni Seviyorum Barselona

Art Nouveau zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı. Köklerinin Londra merkezli Arts & Crafts Hareketi’ne dek gittiği söylenebilir. Avrupa ve Amerika’yı etkilemiştir. Art Nouveau sanatçıları ilhamı öncelikle doğada aramışlar. Bitkisel motifler, kadın figürleri, kıvrılan bükülen çizgiler akımın etkilediği her alanda kullanılmış.

“Gotik’i taklit ya da tekrar etmemeli sadece devam etmeliyiz” diyen Antoni Gaudi yapıtlarında renkli yüzeyler, dalgalı formlar, bol dekorasyon ve organik motifler kullanarak bu akımın ilk örneklerini yaratmış. Gotik mimari ve Katalan mimarisinin bir sentezi de sayılan yapıtların her yerinde süsleme öğeleri olarak bükük, kıvrık çizgili hacimler kullanılmış.

Sanki denizin içidir Casa Batllo, merdivenler balığın sırtını, kapı kolları denizatlarını, tavan süslemeleri deniz tepeciklerini simgeler, ayrıca bu eve dokunmak insana bir his verir. duvarlarında elleri gezdirmek, suyun sesini duymak. bakıldığında insan yüzüyor gibi olur camların arasında. çamaşırların aralıkta nasıl kuruyacağını bile düşünmüş olan Gaudi, öyle bir esinti sokmuştur ki evin içine ve öyle bir ışık…

Gaudi’nin eserlerinden kanımca en etkileyicisi. içine girildiği andan itibaren kıvrımlarıyla, yüzeyler arasındaki yumuşak geçişleriyle, muhteşem sarmal şeklindeki tavanıyla insanı alışık olduğu dünyadan ve “mekan” kavramından koparan, her bölmesinde yaratıcı sürprizler barındıran yapı. merdiven boşluğu mavi seramiklerle kaplanmış ve bir deniz hissi verilmek istenmiş.

 

          

 

  

    

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.