16. İstanbul Bienali kapılarını açıyor

16. İstanbul Bienali kapılarını açıyor İKSV tarafından düzenlenecek 16. İstanbul Bienali 14 Eylül’de kapılarını açacak. Bienal kapsamında şehrin üç farklı noktasında 220’den fazla eser 10 Kasım’a kadar ücretsiz gezilebilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Kültür ve sanatın toplumdaki bütün bireylerin temel hak ve ihtiyaçları arasında olduğu inancıyla kültüre erişim ve katılım olanaklarını arttırmak, sanatçılar için özgür ifade platformları sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

İKSV tarafından 14 Eylül-10 Kasım’da düzenlenecek 16. İstanbul Bienali‘nin basın toplantısı gerçekleştirildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü Osman Hamdi Bey Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Eczacıbaşı, İstanbul Bienali’nin, 1987’den bu yana İKSV tarafından düzenlendiğini anımsattı.

Eczacıbaşı, “Her biri kendi alanında önemli başarılara imza atan uluslararası ölçekte dört festival ve bienaller düzenledi vakfımız. Aynı zamanda kültür politikaları alanında devrin tartışma zeminlerinin oluşturulması, yeni eserlerin üretilmesi, geleceğin sanatçı ve sanatseverlerinin gelişmesi amacıyla faaliyet gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Sanatçılara ve emeği geçen herkese teşekkür eden Eczacıbaşı, “Kültür ve sanatın toplumdaki bütün bireylerin temel hak ve ihtiyaçları arasında olduğu inancıyla kültüre erişim ve katılım olanaklarını arttırmak, sanatçılar için özgür ifade platformları sağlamak için çalışıyoruz. Bugün kapılarını siz değerli basın mensupları için açan 16. İstanbul Bienali de bu noktada önemli bir görev üstleniyor.” diye konuştu.

10 Kasım’a kadar ücretsiz ziyaret

Bienalin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç da Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı olarak yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinliklerinden olan İstanbul Bienali’ni desteklemeye 2007’de başladıklarını anlattı.

“Bu çok değerli sanat hadisesine desteğimizi kuruluşumuzun 100. yılı olan 2026’ya kadar sürdürecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” diyen Koç, bienalin tüm ziyaretçilerin tüm ziyaretçiler için ücretsiz bir sergi haline getirilmesine ve bu sayede rekor sayıda sanatsevere kapılarını açabilmesine imkan tanıyan sponsorlukla Türkiye’de sanatın gelişimine destek olmakla iftihar ettiklerini dile getirdi.

16. İstanbul Bienali

16. İstanbul Bienali Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da sanatseverleri ağırlayacak.

Türkiye’den 8 sanatçının katıldığı bienalde, 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eseri sergilenecek.

Farklı alanlarda çalışan sanatçıların bienal için özel olarak ürettiği 36 yeni eser de İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.