Van Gogh'un bir sanat eleştirmenine yazdığı mektup Amsterdam'da

Van Gogh’un sanat eleştirmenine yazdığı mektup Amsterdam’da

Van Gogh’un sanat eleştirmenine yazdığı mektup Amsterdam’da. Vincent van Gogh tarafından ölümünden birkaç ay önce 37 yaşında, Saint-Rémy-de-Provence eteklerindeki küçük evinde hasta olarak geçirdiği süre boyunca en canlı ve ünlü eserlerinden bazılarını çizdi.

Van Gogh, Albert Aurier adındaki sanat eleştirmenin yazısına istinaden, iki sayfalık bir mektup yazıyor. Van Gogh yazdığı iki sayfalık mektubunu da “kendi başına bir sanat eseri” olarak nitelendiriyor.

Van Gogh, sanat eleştirmeni Aurier’e yazdığı mekrupta; ”makalenizde bahsettiğiniz tuvallerimi yeniden keşfediyorum ancak gerçekte olduklarından daha iyi, daha zengin, daha önemliler ” diye yazıyor.

Van Gogh’un 9 – 10 Şubat 1890’da yazdığı düşünülen mektup, uzun zamandır Van Gogh Müzesi’nin kurtarmak istediği yazışma listesinin en tepesindeydi.

Van Gogh’un Yazdığı Mektup Amsterdam’da

Dünyanın dört bir yanındaki özel koleksiyoncuların elinden geçen mektup, Van Gogh Müzesi’nin güvence altına almayı umduğu bir müzayededen önce, dünyanın en büyük tarihi El Yazmaları alıcısı olan Aristophil şirketi tarafından 2007 yılında satın alınmıştı.

Aristophil’in iflasından sonra sahtekarlık suçlamalarına karışanların tutuklanmasından sonra, mektubu altın haline getiren adam olarak bilinen Gérard Lhéritier, mektubun Paris’te ortaya çıktığını söylemişti.

Amsterdam’daki müzenin baskı ve çizim küratörü Fleur Roos Rosa de Carvalho “Mektupla ilgili bildiğimiz en büyük şey, bugüne kadar halka hiç gösterilmemesiydi” dedi.

Mektup, Van Gogh’un çalışma yöntemlerinden bazılarını ve resim yaparken hissettiği duyguları da açıklıyor. “Aurier’e bir resim hediye etmeyi düşünüyor ve ona çalışmanın bir yıl boyunca kurumasını beklemelisiniz ”diyor. Bir düşünün: Boya ne kadar kalın?

Kürator, De Carvalho, “Van Gogh’un yaşamı boyunca kıymetli olmadığı bir yanılgıdır çünkü sonunda belli sanatsal çevrelerde oldukça iyi tanınmaktaydı. Bu yüzden çok karışık duygular içindeydi. Kendiyle gurur duyuyor ama aynı zamanda henüz orada olmadığını, övgüyü hak etmediğini de hissediyor ”dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.