Edvard Munch nişanlısıyla British Museum’da bir araya geldi

Edvard Munch nişanlısıyla British Museum’da bir araya geldi

Edvard Munch nişanlısıyla British Museum’da bir araya geldi. British Museum’da açılan sergi, Norveçli ressamın sorunlu yaşamından dram ve şiddet anının anahtarını oluşturuyor.

Munch, 1902 yılında nişanlısının evindeki yatak odasının içindeki Tulla Larsen’ı, bir tartışma sonrası vurdu. Norveçli ressam Edvard Munch’ün, bir kavga sonrasında testereyle ikiye ayırdığı, nişanlısı Tulla Larsen’le kendisini resmettiği iki portre Britanya’nın başkenti Londra’daki bir sergide yeniden yan yana geldi.

Serginin Küratörü Giulia Bartram, “Bu olağanüstü portreyi ilişkilerinin zirvesinde yaptı. Kırmızı yüzü oldukça bıkmış görünüyor.” dedi.

Bartram, “Munch, kadınlarla oldukça karmaşık ilişkiler kurdu. Neredeyse fiziksel olarak onlardan korkuyordu.  Ve belki de onun en zorlayıcı ilişkisi Larsen’di” dedi.

Bartram, “İlişkileri dört yıl kadar sürdü ve Munch’un aslında nişanlı olduğu tek kadındı” dedi. “Bu resimler The Scream’in şöhretinin gölgesinde kalmasına rağmen kadınlarla ilişkileri çalışmalarını sürdürdü.”

İngiliz Guardian Gazetesi’ndeki habere göre 1902’de Larsen’le tartışması silahlı kavgaya dönüşen ve itiş kakış sırasında sol elinden yaralanan Munch, kavga sonrasında ikilinin portresini ortadan ikiye kesmişti.

Londra’daki British Museum’da, Norveçli sanatçının eserlerinin yer aldığı sergide ikilinin portreleri yan yana duvardaki yerini aldı. Serginin küratörü Giulia Bartram, “Portreleri büyük aşk yaşadıkları sırada tek bir tabloda yapmış. Kavga sonrasında ikiye ayrılan portreler Munch Ailesi’nin koleksiyonunda yer alıyordu” dedi. Munch’un kadınlarla çetrefilli ilişkiler yaşadığını anlatan Bartram şöyle devam etti: “Onun fiziki görüntüsü kadınları korkutuyordu. Bağlanma korkusu vardı. En işkenceli ilişkisini ise Larsen’le yaşadı.”

Munch ve ünlü bir tüccarın kızı olan Larsen dört yıl aşk yaşadı. Larsen, Munch’ün nişanlandığı tek kadındı.

‘Edvard Munch love and angst’ adlı sergi 11 Nisan’da açılacak ve 21 Temmuz’a kadar açık kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.