Ünlü Napoli Pizzası UNESO Kültürel Miras Listesi’nde

Ünlü Napoli Pizzası UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde

Napoli’nin İtalya için en büyük önemlerinden biri pizzanın burada doğmuş olması. Dolayısıyla burada pizza yemenin keyfi de bambaşka. Napoli insanı çok konuşkan, eğleneli ve sıcakkanlı. Pizza İtalyan mutfağının simgesi olarak görülüyor. En çok bilinen İtalyanca sözcüğünün pizza olduğu söyleniyor. Ünlü Napoli Pizzası UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde yerini aldı.

İtalya’da pizzanın anavatını sayılan Napoli’deki pizza yapımı UNESO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne kabul edildi. Napoli’deki pizzacılık geleneği 2 milyon kişinin katıldığı imza kampanyasıyla UNESCO’ya aday olarak iletildi.

Ünlü Napoli Pizzası UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde

Güney Kore’de yapılan UNESCO toplantısında Napoli pizzası Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındı. Toplantıda ayrıca Doğu Karadeniz’de kuş dili olarak bilinen ıslık dili de aynı listeye eklendi.

Napoli pizzacılarının Pizzaiuolo adını verdikleri yöntem hamurun hazırlanma aşamasından havada döndürülmesi, fırında pişmesine kadar ki tüm sürecine deniyor.
Napoli’de 3000 Pizzaiuolo bulunuyor, bu sanat Napolililer tarafından evlerde de sürdürülüyor. 

Ünlü Napoli Pizzası UNESO Kültürel Miras Listesi’nde

UNESCO bu geleneğin sosyal buluşmaları, insanlar arasındaki paylaşımı güçlendirdiğini belirtiyor. Bu kararın ardından Napolili Pizzaiuolo Dernek Başkanı Sergio Miccu bedava pizza dağıtarak kararı kutlayacaklarını söyledi.  Napoli’de Şehir UNESCO Kültürel Miras Listesi’nde yer alıyordu ve yine UNESCO tarafından Edebiyat şehri seçilmişti.