Dünya müzelerinde yeni açılan sergiler

Okuyacağınız bu yazıda Avrupa ve Amerika’da bulunan müzelerdeki yeni açılan sergiler listesini ve sanatçılarını yazdım. Royal Academy, Henri Matisse’in (1869-1954) değerli  kişisel koleksiyonunun eserleri için esin kaynağı olduğu ve ilham aldığı ilk sergi olan ‘Stüdyoda Matisse’i sunuyor. Royal Academy of Arts, Londra, 5 Ağustos – 12 Kasım 2017.

Matisse

Royal Academy

05/Ağustos/17 – 12/Kasım/17

Royal Academy, Henri Matisse’in (1869-1954) değerli  kişisel koleksiyonunun eserleri için esin kaynağı olduğu ve ilham aldığı ilk sergi olan ‘Stüdyoda Matisse’i sunuyor. Royal Academy of Arts, Londra, 5 Ağustos – 12 Kasım 2017.

Matisse’in eklektik koleksiyonu, Afrika maskelerinden ve Çin porseleninden, 19. ve 20. yüzyıllardan kalma Kuzey Afrika tekstillerine kadar uzanıyor. Bu objeleri öncelikle kendi estetik çekiciliği için seçti. Nadir olmalarına veya ait oldukları geleneklerin en güzel örneklerine rağmen, Matisse’in yaratıcı süreci için büyük önem taşıyordu. Nesnelerin birçoğu Nice’teki Musée Matisse’den ödünç alındı ve bazıları ise özel koleksiyonlardan geliyor ve bunlar Fransa dışında ilk kez sergileniyor.

Bu görkemli sergide sanatçının kişisel koleksiyonunun yanı sıra esinlendiği tablolar, heykeller ve çizimlerle ilgili bir bakış sunuluyor.

Showdown!

MFA Boston

11/Ağustos/17 – 10/Aralık/17

MFA Boston, Japon sanatçılar  Utagawa Kuniyoshi (1797-1861) ve Utagawa Kunisada (1786-1864) odaklanan bir sergi sunuyor. 11 Ağustos-10 Aralık 2017 tarihleri ​​arasında.

Sergi, MFA’nın önde gelen Japon koleksiyonundan çıkarılan 100 eserden oluşan bir seçki sunuyor. Parlak renkte geniş, çok sayfalı görüntüler de dahil olmak üzere ABD’de ilk kez görücüye çıkıyor. İzleyiciler kendilerini iki sanatçıdan hangisinin kişisel favorileri olduğuna karar vermeye davet edebilir.

Carlos Almaraz

LACMA

06/Ağustos/17 – 03/Aralık/17

LACMA, Carlos Almaraz’ın (1941-1989) tablolar hakkındaki ilk büyük sergisini sunuyor. 6 Ağustos-3 Aralık 2017 tarihleri ​​arasında.

Carlos Almaraz’ın Resim Sergisi, çoğunlukla tablolar ve sanatçının stüdyo uygulamasından birkaç çizim içeren 65 eseri içeriyor. Almaraz, 1970’li yılların Güney Kaliforniya’sında ortaya çıkmış, başlangıçta siyasi bir aktivist ve Los Four’un kurucu ortağı olarak efsanevi bir sanatçıydı.

Bu dönemde onun en görünür eserleri arasında Chicano sivil haklar mücadelesini tasvir Doğu Los Angeles’ta bir dizi duvar resimleri vardı.

Ettore Sottsass

Met Breuer

21/Temmuz/17 – 08/Ekim/17

The Met Breuer, Ettore Sottsass: Design Radical’daki sergide, 21 Temmuz-8 Ekim 2017’de Sottsass’ın kariyerini, bir dizi medyada yer alan önemli eserlerini yeniden değerlendiriyor.

20.yüzyıl tasarımında seminal bir figür olan İtalyan mimar ve tasarımcı Ettore Sottsass (1917-2007), altı yılı aşan son derece üretken bir kariyerin sonucu olarak geniş bir çalışma grubu yarattı.

Belki de 1980’lerde Memphis tasarım topluluğu ile yaptığı çalışmalardan en iyi bilinen Sottsass’ın çalışmaları, kariyerinin gidişatı boyunca modernizmden postmodernizme doğru evrim geçirdi. Avusturya Innsbruck’da doğan ve İtalya’nın Torino kentinde eğitim gören Sottsass, 1947’de Milano’da stüdyosunu kurdu. İlk kariyerinde, özellikle Olivetti’nin tasarım danışmanı Elea 9003’ü yaratmada işlevsel ve akılcı bir yaklaşımı yansıtan ikonik eserler tasarladı.

Isamo Noguchi

SFMOMA

15/Temmuz/17 – 26/Kasım/17

“Noguchi’nin Manzaraları”, 15- 26 Kasım 2017’de San Fransisco’da düzenlenen Japon-Amerikan heykeltıraşları İsamu Noguchi’nin (1904-1988) sanatın ve kamusal alanın demokratikleşmesi ile ilgili fikirleri ortaya koyuyor.

Sanatçı, heykelin kişilik ve toplum arasında sinerji yaratacak kadar estetik ve kültürel bir araç olduğuna inanıyor. Oyun alanlarının, müzede tipik olarak görülmeyen fiziksel ve sosyal bir etkileşim sunduğunu gözlemleyen Noguchi, ziyaretçilerin aktif olarak sanatla uğraşabilecekleri bir dizi kamusal alan oluşturdu. Sergi, tasarımlarını çeşitli oyun alanları, bağımsız oyun yapıları ve ciddi konulara rağmen izleyiciyi etkilemek için eğlenceli elemanlar kullananıyor. Sunulan eser, çağdaş peyzaj mimarları, şehir planlayıcıları, sanatçılar ve eğitim uzmanları için oldukça etkiliyici. Noguchi’nin oyun manzarası rekreasyon, eğitim ve toplumda sanat rolünün yeniden değerlendirilmesini tetikliyor.

The Encounter

National Portrait Gallery

13/Temmuz/17 – 22/Ekim/17

National Portrait Gallery, nadiren görülen ve bazıları Rönesans ve Barok’un seçkin ustaları tarafından sergilenen hiç gösterilmemiş olan bir sergi olan “Encounter: Leonardo’dan Rembrandt’a Çizimler” sergisi 13 Temmuz – 22 Ekim 2017 tarihleri arasında.

Leonardo’dan Rembrandt’a Çizimler, Gian Lorenzo Bernini, Annibale Carracci, François Clouet, Albrecht Dürer, Anthony Van Dyck, Benozzo Gozzoli, Hans Holbein the Young, Antonio di Puccio’nun da aralarında bulunduğu sanatçıların elli adet portresi bir araya getiriliyor.

Sergide, İngiltere’nin en iyi koleksiyonlarının gizli hazineleri yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.