Dünya müzelerindeki güncel sergiler

Dünyanın çeşitli müzelerinde yeni açılan sergilerin en iyilerini ve en güncel olanlarını seçtim ve listeledim. Bir göz atın!

Katharina Fritsch

Walker Art Center

11/Mayıs/17 – 15/Ekim/17

Sanatçının ABD müze koleksiyonundaki en büyük kamuoyunun sanatsal parçası olan 23 metrelik yüksek mihenkli “Hahn / Cock” (2013), Haziran 2017’de yenilenmiş Bahçede açılacak.

Çağımızın en yenilikçi heykeltıraşlarından biri olarak kutlanan Katharina Fritsch, Almanya’nın tarihini, mitlerini, insan algı ve deneyiminin doğasını keşfetmek için kendi düşünce ve hayallerini yaratıyor. Günlük nesneleri (küçük hayvanlar, vücut parçaları, dini figürinler ve yapılan ve doğal dünyalardan diğer elementler) kullanarak, ölçek, renk ve materyalde beklenmedik değişikliklere giderek Fritsch şaşkınlık duygusunu uyandırıyor.

Giacometti

Tate Modern

10/Mayıs/17 – 10/Eylül/17

20.yüzyılın en büyük ressam-heykeltıraşlarından biri olan Giacometti bu sergisiyle Matisse, Picasso ve Degas’la bir araya geliyor. Tate Modern, Paris’teki Fondation Alberto et Annette Giacometti’nin olağanüstü koleksiyonuna ve arşivine eşsiz bir erişim sağlayarak, 250’den fazla eseri bir araya getiren iddialı ve geniş kapsamlı sergi sunuyor. Daha önce hiç sergilenmemiş nadir görülen çizimler içeren sergi Giacometti’nin kariyerinin 50 yıldaki gelişimini gösteren eserlerden oluşuyor.

 

Graffiti Nature

Walker Art Center

20/Mayıs/17 – 10/Eylül/17

TeamLab Tokyo’da bulunan ve Toshiyuki Inoko tarafından kurulmuş uluslararası bir sanat derneği. Grup, etkileyici dijital ortamlar yaratmak için etkileşimli teknolojiler kullanıyor.
Sürükleyici sayısal projeksiyonlar içeren yerleştirmeleri, izleyicileri, hareket tabanlı sensörler, taranan çizimler ve duyarlı teknolojiyle deneyimlerini tanımlamaya ve değiştirmeye davet ediyor.

Rauschenberg

MoMA

25/Mayıs17 – 13/Ağustos/17

1959’da Robert Rauschenberg, “Resim, hem sanat hem de yaşam ile ilgilidir. Ne yapılabilir. “Ben ikisi arasındaki boşluğu doldurmaya çalışıyorum.” Bu boşluktaki çalışmaları sanatsal uygulamayı onlarca yıldır şekillendiriyor.

Rauschenberg, materyallere eşitlikçi bir yaklaşımla meydan okudu ve günlük dünyadaki şeyleri kendi sanatına kazandırdı. Sanatçılar, dansçılar, müzisyenler ve yazarlar ile işbirliği içinde çalışarak günümüz sanatının gelişimini sağlayan yeni, disiplinlerarası sanat uygulamaları modlarını icat etti. Rauschenberg’in iş açıklığı, diyaloga ve işbirliğine olan bağlılığa ve küresel merakı etkileyen etkenler onu şimdiye kadar olduğundan çok daha zorlu zamanlarımız için bir mihenk taşı haline getirdi.

Hokusai

British Museum

25/Mayıs/17 – 13/Ağustos/17


Sergi, Hokusai’nin kariyerini tematik ve kronolojik olarak keşfetmek için yeni bir yaklaşım benimsiyor. Sergide Hokusai’nin kişisel inançları, manevi ve sanatsal arayışları büyük tablolar, çizimler, ahşap baskı ve resimli kitaplarla aydınlatılıyor. Çoğu daha önce İngiltere’de görülmemiş ve yalnızca sınırlı bir süre için sergileniyor. İkonik peyzajlardan ve dalga resimlerinden, canlılardan diğer ressamlar ve yazarlar ile olan işbirliğinden, flora ve faunadan güzel kadınlara, tanrılara ve mitolojik hayvanlara kadar bir çok eser yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.