Dünya müzelerindeki güncel sergiler listesi

 

Okuyacağınız bu yazıda da dünyanın önemli müzelerinde yeni açılan sergiler listesini ve sanatçılarını yazdım.

 

Matisse/Diebenkorn

SFMOMA

11/Mart/17 – 29/Mayıs/17

San Francisco Modern Sanat Müzesi (SFMOMA), Henri Matisse’in sergisine ev sahipliği yapıyor. 11 Mart – 29 Mayıs 2017 arası.

Baltimore Sanat Müzesi (BMA) ile ortaklaşa düzenlenen ve 11 Mart – 29 Mayıs 2017 tarihleri ​​arasında SFMOMA’da yapılan bu sergide, Matisse’in 40 resim ve çizimi, Diebenkorn’un 60 resim ve çizimi – müzelerden ve ABD ve Avrupa’dan özel koleksiyonlar bulunuyor.

Mexico 1900-1950

Dallas Museum

12/Mart/17 – 16/Temmuz/17

Dallas Kültür Müzesi, Meksika Sekreterliği işbirliği ile ‘Meksika 1900-1950: Diego Rivera, Frida Kahlo, José Clemente Orozco ve Avant Garde’ sergisini sunuyor. 12 Mart – 16 Temmuz 2017 arası.

“Meksika 1900-1950: Diego Rivera, Frida Kahlo, José Clemente Orozco ve Avant Garde”, ülkenin sanatsal Rönesansı’nı belgeleyen yaklaşık 200 resim, heykel, fotoğraf, çizim ve film eseri içeren kapsamlı bir sergi. 20. DMA’nın yeni Eugene McDermott Direktörü Agustín Arteaga tarafından küratörlüğünü ve Meksika ile Fransa arasındaki kültürel girişimin sonucu düzenlenen sergi daha az bilinen Meksikalı Modernizmin devlerinin eserlerini sergiliyor; bunlara nadiren de olsa Modern Meksika tarihini, gelişimini ve kültürel kimliğini ortaya çıkarmak için daha çok kadın sanatçıların eserleri.

Sergide, 19. yüzyıl imgelerinin ve geleneklerinin, Meksika Modernizminden esinlendiği ve buna paralel olarak esinlendiği ve Paris’te yaşayan ve çalışan Meksikalı sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir girişle başlıyor. Daha sonra, devrimin, Rivera, Orozco ve David Alfaro Siqueiros’un duvar resimleri ile en iyi biçimde şekillendirildiği gibi Meksika’da hem yeni bir ulusal kimliğe hem de görsel bir kültüre nasıl katkıda bulunduğunu inceliyor.

Dough Wheeler

Guggenheim Museum

24/Mart/17 – 01/Ağustos/17

Solomon R. Guggenheim Müzesi, Doug Wheeler tarafından 1960’ların sonlarında ve 70’lerde: Doug Wheeler: PSAD Sentetik Desert III çalışmasını 24 Mart – 20 Ağustos tarihleri ​​arasında sergiliyor.

Sonsuz alanın sansasyonel izlenimini elde etmek için mevcut odaların mimari modifikasyonuna ek olarak Wheeler’ın dönemin eseri olan “PSAD Synthetic Desert III”, akustik bir unsuru içeriyor: iş, ortam sesinin en düşük düzeylerini bastırmak için tasarlanmış “yarı-yankısız bir oda”. Sanatçının Sentetik Çöl kavramı, kısmen, 20. yüzyılın ortalarına kadar uzanan duyusal yoksulluk konusundaki psikolojik ve nörofizyolojik deneylerden alınmış.

Versus Rodin

Art Gallery S. Australia

04/Mart/17 – 02/Temmuz/17

Güney Avustralya Sanat Galerisi, Rodin’in eserini, sanatçının ölümünden 100 yıl sonra, 100’ün üzerinde modern ve çağdaş sanat eseri ile buluşturan bir sergi olan ‘Versus Rodin: Mekanlar ve Zamanlardaki Cesetler’ ‘e ev sahipliği yapıyor. 4 Mart –  2 Temmuz 2017 tarihleri arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.