Dünya müzelerindeki güncel sergiler listesi

Sanat ile ilgili herhangi bir haber, sergi ya da  etkinlikleri en iyi kaynaktan bulup yazmaya ve paylaşmaya çalışıyorum. Okuyacağınız bu yazıda da dünyanın önemli müzelerinde yeni açılan sergiler listesini ve sanatçılarını yazdım.

Ge’Georgia O’Keeffe: Living Modern’, ünlü sanatçının kendi hazırladığı kişiliğini inceleyen ilk sergi. 3 Mart – 23 Temmuz 2017 tarihleri ​​arasında Brooklyn Müzesinde görülebilir.orgia O’Keeffe

Brooklyn Müzesi

03 / Mart / 17 – 23 / Temmuz / 17

‘Georgia O’Keeffe: Living Modern’ ikonik Amerikalı sanatçının bir sanatçı ve bir kadın olarak kimliğinin güçlü sahiplenmesine yeni bir bakış getiriyor. Bu büyük sergide Georgia O’Keeffe’in sanatı, elbisesi ve ilerici, bağımsız yaşam tarzı ile kendisi için hazırladığı modernist kişilik inceleniyor. O’Keeffe’nin sade ama çarpıcı gardırobunun ana tablolar, fotoğraflar, mücevher, aksesuarlar ve ephemerayla diyalog halinde sunulduğu ilk kez damgalandı. 3 Mart’ta açılan “Georgia O’Keeffe: Living Modern”, sanatçının 1927’de Brooklyn Müzesinde ilk solo müzesi sergisine ev sahipliği yaptığı bir döneme denk geliyor. Kaynak: Brooklyn Müzesi

Visionaries

Guggenheim Museum

10/Şubat/17 – 06/Eylül/17

‘Visionaries: Modern bir Guggenheim Oluşturmak’: Guggenheim Vakfı Camille Pissarro’dan Jackson Pollock’a kadar 70’den Fazla Sanatçının 170’ten fazla modern eserinin sunumu ile 80 Yıllık Yeniliği Kutluyor. 10 Şubat – 6 Eylül 2017 arası.

“Vizyonerler: Modern Guggenheim Yaratmak”, New York’taki Solomon R. Guggenheim Müzesi’nin kalıcı koleksiyonlarından ve Venedik’teki Peggy Guggenheim Koleksiyonundan 170’ten fazla modern objeye sahip. Vakıfın en ikonik eserlerinin birçoğunu hazinelerle birlikte daha az tanıdıkları sanatçılar tarafından bir araya getiren bu kutlama sergisi, on dokuzuncu yüzyılın ortalarından başlayarak avangard yeniliklerini ve aynı zamanda ön plana çıkan bazı sanat patronlarının çığır açan faaliyetlerini araştırıyor. “Vizyonerler”, Alexander Calder, Paul Cézanne, Marc Chagall, Vasily Kandinsky, Paul Klee, Fernand Léger, Piet Mondrian, Pablo Picasso, Jackson Pollock gibi sanatçıların önemli eserlerini içeriyor.

“Visionaries: Modern bir Guggenheim Yaratmak”, Yancha Barotto, Küratör Asistanı, Solomon R. Guggenheim Müzesi’nden destek alarak Megan Fontanella, Küratör, Koleksiyonlar ve Gelişim, Solomon R. Guggenheim Müzesi tarafından organize ediliyor.

Bu sergi, Guggenheim Vakfı’nın tarihinin ilk yıllarında kesişen avangardaki altı savunucusu perspektifleri aracılığıyla müzenin olağanüstü modern varlıklarını sergiliyor ve kişisel koleksiyonlarını tamamen ya da kısmen kuruma veriyor. Bu vizyonların en önemlisi, müzisyenin kurucusu Solomon R. Guggenheim, güvenilir danışmanı olan Alman doğumlu sanatçı Hilla Rebay’ın desteğiyle, objektif olmayan sanatın büyük bir şampiyonu olmak için daha geleneksel bir toplama odağı oluşturuyor. Vasily Kandinsky’nin eseri ile özetlenen manevi amaçlarla soyutlama. 1930’lar ve 1940’lardaki ekonomik kriz ve savaş ortamında biriken Guggenheim’ın benzersiz modern varlıkları, kuruluşunun temelini oluşturdu. Kaynak: Guggenheim Müzesi

Seurat Circus

Metropolitan Müzesi

17 / Şub / 17 – 29 / Mayıs / 17

The Met’in en büyüleyici başyapıtlarından biri olan ‘Seurat’ın Circus Sideshow’ı, odak noktasını alarak, 1887-1888 yılları arasında Georges Seurat (1859-1891) tarafından boyanmış Circus Sideshow (Parade de cirque) mirasını ve cazibesini takdir etmek için eşsiz bir bağ oluşturuyor. 17 Şubat-29 Mayıs 2017.

Seurat’ın benzersiz yapıtaşı çizimlerinde motifin soyunu tamamen aydınlatacak olan dikkat çekici bir grup eseriyle süslenmiş olan sunum, 19. yüzyılda diğer sanatçılar için düzenlenen yan şovun büyük karikatürist Honoré’den Yüzyılın ortalarında Daumier, ‘fin de siècle’de genç Pablo Picasso’ya.

Bu zengin görsel anlatım, müzik aletleri ve mevsimlik fuarların canlı sesi ve seyahat sirkleri vermek üzere çeşitli belgesel materyallerin eklendiği, 100’den fazla tablo, çizim, baskı, dönem posteri ve resimli dergileri kışkırtıcı bir biçimde sergileniyor.

Seurat Circus Sideshow, The Met’de Nineteenth-Century Avrupa Resminin Engelhard Küratörü Susan Alyson Stein ve Edinburgh Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden konuk küratör Richard Thomson’la organize edilmiş. Kaynak: Metropolitan Museum of Art

Vermeer

Louvre Museum

22/Şubat/17 – 22/Mayıs/17

Musée du Louvre, Dublin Ulusal Galeri ve Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi ile ortaklaşa, ünlü ressam Johannes Vermeer’le ilgili dönüm noktası olan “Vermeer ve Tür Yaratan Ustaları” nı elinde tutuyor. 22 Şubat – 22 Mayıs 2017.

1966 yılından bu yana ilk kez, bu olay, sanatçının Hollandalı Altın Çağ’ın diğer büyük ressamlarıyla sürdürdüğü büyüleyici ilişkilere dair bir fikir vererek, Delft ustasının resimlerinin oniki’sini (bilinen toplam çalışma grubunun üçte biri) bir araya getiriyor.

Sergi, Gerrit Dou, Gerard Bordeaux, Jan Steen, Pieter de Hooch, Gabriel Metsu, Caspar Netscher ve Frans van Mieris’in de aralarında bulunduğu Altın Çağ’ın diğer sanatçılarının eserleriyle karşılaştırmalarıyla Vermeer’in dehası ortaya çıkarıyor. Hayranlık uyandıran gündelik hayatı tasvir eden uzman ressamlar. 17. yüzyılın üçüncü çeyreği, Hollanda Cumhuriyeti’nin küresel ekonomik gücünün öne çıkmasını sağladı. Sosyal duruşlarından gurur duyan Hollandalı elit, prestijlerini yansıtacak bir sanat istedi. Bu talep, sanatçıların odağını zarif bir toplumda idealleştirilen evlilik tasvirlerine kaydırarak, 1650’lerin başında tür resminin “yeni dalgası” nın ortaya çıkmasına yol açtı. Bu ustalıkla yürütülen parçalarda canlandırılan kadın ve erkekler sahnelenen görkemini sergiliyorlar. Kaynak: Louvre Müzesi

Turner’ın Limanları

Frick Koleksiyonu

23 / Şubat / 17 – 14 / Mayıs / 17

Joseph Mallord William Turner’ın (1775-1851) limanın temasıyla belirgin biçimde modern bir yaklaşım sergilediği ‘Turner’ın Modern ve Antik Portları: Zamanla Geçişler’. Frick Koleksiyonu, New York, 23 Şubat – 14 Mayıs 2017.

Sanatta uzun zamandır süren bir konudur; liman, kentin iç kısmını ve açık suyu ötesine bağlayan, yolculuk hissi ve zaman geçişi çağrısı uyandıran bir geliş ve gidiş mekanıdır. Eski dünyanın tasvirini çizmek ya da çağdaş yaşamı belirli bir bölgede kapsamakta olunmasına rağmen, Turner, geçmiş ile şimdinin arasındaki ilişkiyi keşfetmek ve tarihteki kendi yerinin bilincinde olmak için sanatsal yeniliklerini sergilemek için şahane bir temaya geri döndü.

Susan Galassi, “Sergideki pek çoğumuzda olduğu gibi bu gösteri koleksiyonumuzdaki önemli eserler üzerine kurulmuş ve yeni burslar ve ilgi çekici programlama yoluyla yeni perspektifler getiren bir fırsat sunuyor. Frick’in Dieppe ve Köln’ün yüz yıl önce Henry Clay Frick tarafından satın alınmış limanları seyahatten kısıtlanmış ve son yüzyılda başka yerlerde sergilenmemiş. Daha önce hiç sergilenmemiş Frick’in limanlarını, Tate’ten üçüncü bir liman sahnesini benzer bir ölçekte, diğer liman sahneleri ile bir araya getirerek Turner’ın ustalıklı tekniğini ve sürecini izleyicilerimize sunmaktan heyecan duyuyoruz – her ikisi de, sanatçının bu konuyu zamanla nasıl geliştirdiğini ortaya koyan şu andaki yağ ve su renklerinde hayal etti ve ayarladı. ”

Düşüşten sonra Amerika

Kraliyet Akademisi

25 / Şubat / 17 – 04 / Haziran / 17

Kraliyet Sanat Akademisi, 1929 Wall Street Crash’ını takip eden on yılda hakim olan çalkantılı ekonomik, siyasi ve estetik iklimi anlatan bir sergi olan ‘Sonbahardan Sonra Amerika: 1930’larda Resim Sanatı’ hediye etti. 25 Şubat – 4 Haziran 2017

ABD’nin dört bir yanındaki koleksiyonlardan, Sonbahardan sonra Amerika, dönemin en önde gelen sanatçılarından bazıları tarafından kırk beş resim sergiliyor. İlk kez, Grant Wood’un ikonik tablosu “American Gothic”, 1930 (Chicago Sanat Enstitüsü), Kuzey Amerika dışında sergilendi. Sergi ayrıca Thomas Hart Benton, Georgia O’Keefe, Philip Guston, Edward Hopper, Alice Neel ve Jackson Pollock’un eserlerine de yer veriyor.

“Güz Sonrası Amerika: 1930’larda Resim Sanatı”, Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nin ve Paris’teki Orsay Meydanı’nın ortak çalışmasıyla Chicago Sanat Enstitüsü tarafından organize ediliyor.  Kaynak: Royal Academy of Arts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.